Ako ste kojim slučajem u potrazi za nekom sobnom biljkom, bacite pogled na pet najtraženijih na Guglu u 2022. godini – možda dobijete neku ideju.
Filodendron (Philodendron)
Razlog zašto su filodendroni tako dobre sobne biljke je taj što se prilagođavaju različitim uslovima osvetljenja i vode i veoma dobro uspevaju u zatvorenom prostoru. Biljke imaju velike, zelene, tamne listove koji im omogućavaju da apsorbuju i najsitnije tragove svetlosti i vode.
Filodendron može da raste i po 10 centimetara nedeljno tokom proleća i leta.
Posebno je lak za uzgoj i negu, što ga čini savršenom biljkom za početnike.
Zlatna puzavica aka “Đavolji bršljan” (Devil’s ivy)
Zlatna puzavica je biljka koju svaki domaćin ili domaćica koji drže do sebe treba da imaju u svojoj kolekciji. To je jedna od najboljih sobnih biljaka već decenijama, ne samo zbog toga što ju je lako uzgajati, već i zbog činjenice što poput loze može da se oblikuje i usmerava tako da prekrije čitav zid.
Dobro raste u punoj do delimičnoj senci na otvorenom. U zatvorenom prostoru, „đavolji bršljan“ napreduje u najvećoj meri uz jako svetlo, ali će rasti i u uslovima slabog osvetljenja.
Prema informacijama sa interneta, listovi ove biljke sadrže sitne mikroskopske kristale u obliku igle i iz tog razloga mogu da budu iritantni za ljude. Ako se kojim slučajem žvaću, ovi sićušni kristali mogu da probodu jezik, usta i grlo izazivajući iritaciju, slinjenje i crvenilo skoro istog trenutka.
Bambus (Bambusoideae)
Bambus ponekad može uspešno i lepo da se uzgaja u zatvorenom prostoru, ali samo pod uslovom da imate unutrašnjost bogatu zelenilom, i da možete da mu pružite odgovarajuću svetlost, vlažnost, kretanje svežeg vazduha i pažljivo praćenje i negu.
Većina bambusa zahteva najmanje šest sati direktnog sunca dnevno. Dok neke sorte tolerišu više senke, što više sunčeve svetlosti možete da ponudite, generalno gledano, biljka je srećnija. Idealno mesto je u atrijumu ili stakleniku gde svetlost i vlažnost mogu biti veće.
Bambus uklanja benzen, trihloretilen i formaldehid, a istovremeno dodaje vlagu u vazduh pa deluje kao prirodni ovlaživač. Osim toga, neki kažu da će vam držanje izdanaka bambusa u domu doneti sreću. Dakle, dobitna kombinacija.
Eševerija (Echeveria)
Zovu je još i “draguljem među sukulentima” i “zelenom debeljucom”. Neke vrste eševerija vrlo su slične čuvarkućama.
Vrlo lako se održava i u našim klimatskim uslovima, iako potiče iz Meksika. Idealna je za male prostore i lako se može kombinovati sa drugim biljkama.
Nije komplikovana za uzgajanje. Sve što joj treba je osunčano mesto i ne baš obilno zalivanje. Zimi je treba još manje zalivati i držati na temperaturi od 10 do 13 stepeni, udaljenu od izvora toplote.
Ako budete morali da je presadite jer joj saksija postaje premala, onda je to najbolje uraditi nakon cvetanja.
Dracena (Dracaena)
U nekim delovima sveta poznatija i pod nazivom Zmajevo drvo. Ime joj potiče od grčke reči „drakaina“ koja znači ženski zmaj.
Većina vrsta je poreklom iz Afrike, a može da naraste do 2,5 metara.
S obzirom na to da joj novi listovi rastu na vrhu stabla, stari stalno opadaju pa ih često u donjem delu uopšte i nema.
Odlično podnosi suvo zemljište i neredovno zalivanje jer ima korenje koje odlično upija vodu. Najbolje uspeva na svetlom mestu, ali ne direktno na suncu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.