Napici koji pozitivno utiču na zdravlje mozga 1Foto: Tom Merton / Hoxton / Profimedia

I hrana i napici mogu uticati na vašu kognitivnu funkciju, memoriju i rizik od razvoja neurodegenerativnih bolesti.

Određeni nutrijenti kao što su antioksidanti, polifenoli, amino kiseline i drugi mogu zaštititi vaš mozak pomažući u poboljšanju protoka krvi, smanjenju upale i zaštiti moždanih ćelija od oštećenja.

Iako je konzumiranje uravnotežene ishrane bogate voćem, povrćem, integralnim žitaricama, nemasnim proteinima i zdravim mastima najbolja strategija za unošenje ovih nutrijenata, određeni napici takođe mogu pomoći, piše Health.

Zeleni čaj

Pregled studija pokazuje da zeleni čaj utiče na mentalno zdravlje smanjujući anksioznost i poboljšavajući memoriju i pažnju. Istraživači veruju da je ovaj efekat verovatno rezultat kombinacije L-teanina i kofeina u zelenom čaju.

Dodatna istraživanja su pokazala da kombinacija L-teanina i kofeina poboljšava performanse u zadacima koji zahtevaju prebacivanje pažnje i budnost. Isti efekat nije primećen kada se kofein konzumira samostalno.

Kombuha

Kombuha je fermentisani napitak napravljen od crnog ili zelenog čaja. Obično je slatkog i kiselog ukusa i obogaćena voćem i drugim sastojcima. Čaj od kojeg se pravi sadrži polifenole (zdrave biljne jedinjenja) koji obuhvataju amino kiseline, vitamine, minerale i probiotike.

Kombuha ima antiinflamatorna, antioksidativna i antimicrobna svojstva. Istraživanja sugerišu da može poboljšati kognitivnu funkciju, što može doprineti smanjenju neuroloških simptoma poput depresije, anksioznosti i stresa.

Efekti kombuhe na mozak se primarno pripisuju njenom sadržaju probiotika. Osovina creva i mozga je komunikacijski put koji povezuje crevnu mikrobiotu sa centralnim nervnim sistemom. Promene u crevnoj mikrobioti mogu uticati na funkciju mozga, uključujući kogniciju, memoriju, emocije, donošenje odluka i raspoloženje.

Sok od pomorandže

Čist sok od pomorandže sadrži nekoliko nutrijenata i fitonutrijenata koji mogu igrati ulogu u kognitivnom zdravlju kada se konzumiraju kao deo uravnotežene ishrane. To uključuje vitamin C, tiamin, vitamin B6 i flavonoide poput hesperidina.

Nedavna studija je pokazala da konzumiranje do dve šolje veštački zaslađenih napitaka dnevno—i više od dve šolje zaslađenih šećerom napitaka dnevno—može povećati rizik od razvoja demencije. Nasuprot tome, konzumiranje do jedne šolje dnevno prirodnih sokova, kao što je sto posto sok od pomorandže, smanjuje rizik od razvoja demencije u poređenju sa onima koji ne piju 100% sok.

Sok od nara

Sok od nara je dostupan tokom cele godine, i sadrži razne antioksidanse, posebno polifenole, za koje je poznato da štite vaš mozak.

Istraživači su pronašli povezanost između ovih polifenolnih antioksidanasa i memorije i kognicije. Studija sprovedena na maloj grupi starijih osoba sa gubitkom pamćenja povezanom sa starenjem pokazala je da su učesnici nakon četiri nedelje pijenja 240 ml soka od nara značajno poboljšali verbalne i vizuelne performanse memorije. Iako je ova studija preliminarna, rezultati sugerišu da jednostavno pijenje 240 ml soka od nara može pomoći funkciji vašeg mozga.

Mleko

Mleko je dobar način da unosite nutrijente koji su važni za zdravlje mozga i podržavaju vašu koncentraciju i memoriju. Ovi nutrijenti uključuju proteine, kalcijum, vitamine B12 i D, cink i selen.

Vitamin D koji se nalazi u čaši mleka može zaštititi moždane ćelije od oštećenja i pomoći u regulaciji hemijskih procesa u mozgu.

Mleko takođe sadrži B vitamine, pružajući 50% dnevne vrednosti za B12. Vitamin B12 pomaže u zaštiti nervnih ćelija i ubrzava poruke koje one šalju jedne drugima, što je važno za motorne funkcije i kogniciju.

Mleko je odličan izvor kalcijuma, nutrijenta koji je neophodan za zdravlje mozga. Kalcijum igra ključnu ulogu u načinu na koji komunikacione moždane ćelije komuniciraju i stvaraju nove veze, što je važno za učenje i formiranje memorije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari