Mnoga istraživanja pokazala su da su dremke dobre za naše pamćenje, kognitivnu funkciju i produktivnost, ali ključno je kada i koliko dremamo.
Kao što ste verovatno i sami iskusili, ponekad dremka može da nam donese još gore osećanje nakon buđenja nego pre svega toga, ali zašto je tako?
Iako bi dremka trebalo da bude nešto najjednostavnije i najprirodnije, jer dremamo otkad je sveta i veka, stručnjaci tvrde da za dobru dremku treba primenjivati princip 30-90.
Šta je pravilo 30-90?
Jedna od industrija u kojoj je važno biti odmoran i koristiti trenutke za dremku pravilno je kamiondžijska, tako da je Din Krouk, koji uči kamiondžije i ljude koji imaju smenski rad dremanju, objasnio ovo pravilo.
Naime, kada zaspimo, naši mozgovi prolaze kroz različite faze i nije sve jedan neprekidni stadium, već su u pitanju blokovi od oko 90 minuta.
Prvih 30 minuta nakon što zaspimo, prolazimo kroz fazu lakog sna, a tek kasnije ulazimo u dublji san, koji traje između 30 i 75 minuta.
Ključ dobre dremke je da se ne probudimo tokom duboke faze sna, odnosno treba da tempiramo buđenje ili nakon 30 ili tek nakon 90 minuta, što je pravilo 30-90.
NASA se slaže
Krouk nije jedini stručnja koji insistira da dremka treba da bude ili kratka ili znatno duža, čak je i NASA detaljno istraživala ovu temu i došla do sličnih zaključaka.
Pokazalo se da je idealno trajanje dremke 26 minuta i da to povećava produktivnost na poslu i do 34 posto. A za veći odmor, to treba da traje između 90 i 120 minuta.
Zato, sledeći put kada se pitate da li i koliko da odremate, probajte da upotrebite ovo pravilo.
Izvor: Inc.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.