Američka agencija za svemirska istraživanja (NASA) lansirala je jednom raketom rekordan broj od pet satelita sa zadatkom da pronađu izvor energije u Zemljinom magnetnom polju koji izaziva spektakularno polarno svetlo. To otkriće moglo bi da pomogne naučnicima da razumeju zašto bure na Suncu izazivaju poremećaje u električnim mrežama na Zemlji i na svemirskim letelicama oko nje.

Američka agencija za svemirska istraživanja (NASA) lansirala je jednom raketom rekordan broj od pet satelita sa zadatkom da pronađu izvor energije u Zemljinom magnetnom polju koji izaziva spektakularno polarno svetlo. To otkriće moglo bi da pomogne naučnicima da razumeju zašto bure na Suncu izazivaju poremećaje u električnim mrežama na Zemlji i na svemirskim letelicama oko nje. Takozvano severno ili polarno svetlo rezultat je spektakularnih električnih pražnjenja na noćnom nebu Severnog i Južnog pola. U fizičkom smislu ovaj lajt-šou izazivaju geomagnetske oluje, posledice mnogo većih oluja na Suncu koje šalju talase jonizovanih čestica u svemir. Zemljino magnetno polje odbija većinu tih čestica, ali poneki talas uspeva da se probije izazivajući svetlosne bljeskove iznad polova.
U ređim slučajevima dolazi i do poremećaja u visokonaponskim električnim mrežama i telekomunikacijama između Zemlje i svemirskih letelica u orbiti oko nje. Astrofizičar Vasilis Angelopulos sa Univerziteta Kalifornija u Berkliju podseća da naučnici već tri decenije nastoje da odrede preciznu tačku u Zemljinom magnetnom polju gde se događa eksplozivno oslobađanje čestica, kao i redosled događaja koji dovode do toga.
– To saznanje ukazalo bi na fizičke događaje koji se odigravaju. Problem je u tome da se početak magnetne oluje događa u nekoj tački u prostoru oko Zemlje, a zatim se, u roku od nekoliko minuta, oluja proširi dalje od Mesečeve orbite, tako da samo jedan satelit ne može da odredi tačno mesto njenog početka – saopštio je Angelopulos, a prenosi Glas Amerike. Nastojeći da reši ovu misteriju NASA je pokrenula projekat Temis i lansirala satelite koji će usmeriti svoje instrumente ka Severnom i Južnom polu. Dva satelita kružiće oko Zemlje na jednoj šestini udaljenosti do Meseca, druga dva na polovini, dok će peti biti u rezervi – ako neki od prva četiri otkaže.
Sateliti su u obliku kocke, sa stranicama od jednog metra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari