oblaci kisa olujaFoto: EPA-EFE/MIGUEL GUTIERREZ

Električni šok, odnosno strujni udar, mogao bi da bude prava stvar koja je potrebna da bi se jedan oblak “ubedio” da napravi kišu.

Kako prenosi Gardijan, novo istraživanje je pokazalo da bi “superpunjenje” oblaka moglo da rezultira povećanjem privlačnih sila između kapljica, zbog čega bi kapi kiše porasle i otežale, što je neophodno da bi pala kiša.

Električni naboj je svuda oko nas.

Grmljavinski oblaci bukvalno pucketaju od njega.

Čak i vazduh koji udišemo u sebi sadrži neke naelektrisane aerosole i kapljice.

Džajls Harison, meteorolog sa Univerziteta u Redingu u Velikoj Britaniji, i njegove kolege su istraživali električni naboj kapi u oblacima koji nisu grmljavinski.

U proračunima kojima je rukovodio profesor atmosferske fizike sa Univerziteta u Redingu Marten Ambaum, a koji su objavljeni u naučnom časopisu “Proceedings of the Royal Society”, tim naučnika je pokazao da je privlačnost između kapljica utoliko snažnija ukoliko su veće varijacije u električnom naboju.

Zato naučnici smatraju da su konačno uspeli da pronađu “recept” za pravljenje kiše.

“Ovo istraživanje je pomoglo da unapredimo znanje o tome kako električni naboj utiče na rast kapljica i donelo nam nove mogućnosti u pogledu odgovora na pitanja koja već dugo muče naučnike: zbog čega pada kiša, kako ona nastaje i kako možemo sami da je napravimo, odnosno izazovemo”, kaže Harison.

Prošle godine su Harison i njegove kolege u okviru istraživanja, koje su finansirali Ujedinjeni Arapski Emirati u cilju dolaska do odgovora kako povećati količine padavina odnosno izazvati kišu, u oblake slali dronove sa jonizatorima i eksperimentisali sa oslobađanjem pozitivnog i negativnog naelektrisanja.

Najnovije istraživanje će im pomoći da izvrše fina podešavanja u prošlogodišnjim eksperimetima i ubrzaju formiranje kiše u onim oblastima u kojima je to neophodno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari