U okviru novih istraživanja Univerziteta u Kaliforniji sprovedeni su eksperimenti koji su pokazali da se aknama može stati na kraj, prenose Vijesti.ba.
Eksperimentima sprovedenim na laboratorijskim miševima ustanovljeno je da je, uz pomoć specifičnih antitela moguće smanjiti prisutnost CAMP-a, toksičnog proteina koji podstče upalne procese povezane s pojavom akni.
Objasnili su da se CAMP pojavljuje zbog prisutnosti bakterija Cutibacterium acnes.
Kažu da im cilj nije bio ad stvore vakcinu koje će delovati na spomenutu bakteriju, jer ona nije uvek štetna, već da stvore antitela za toksični protein koji bakterija luči na koži, a najčešće rezultuje razvojem akni.
„Trenutno u lečenju teških slučajeva upaljenih akni dermatolozi koriste tretmane koji regulišu prisutnost nekih hormona, no oni mogu imati negativne reakcije, a za neke pacijente su gotovo u potpunosti neefikasni“, istakao je vodeći u istraživanju Chun-Ming Huang, dodavši da se akne javljaju kod 85 odsto adolescenata i kod više od 40 miliona odraslih osoba u Sjedinjenim Američkim Državama.
Objasnio je da će se tretman primenjivati kao imunoterapija i nastojaće da se akne izleče unutar organizma umesto antibioticima, hormonskim tretmanima ili prilično agresivnim tabletama Roakutana.
Sledeći korak je sprovođenje ovih kliničkih ispitivanja na ljudima i potvrditi da vakcina nema neželjenih reakcija, rekao je Huang.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.