Džejms Veb pružio novi pogled na Jupiter: Aurore, sićušni sateliti i galaksije na jednoj slici 1Foto Beta (NASA via AP)

Najveći svemirski teleskop na svetu Džejms Veb prikazao je Jupiter kao nikada ranije.

NASA-in svemirski teleskop Džejms Veb snimio nove slike Jupitara. Ovi snimci daće naučnicima još više podataka o Jupiterovom unutrašnjem životu.

„Nismo očekivali da će biti ovako dobro, da budem iskren“, rekla je planetarni astronom Imke de Pater, profesoka emerita sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju.

Sam Veb je međunarodna misija koju vodi NASA sa svojim partnerima ESA (Evropska svemirska agencija) i CSA (Kanadska svemirska agencija).

„Zaista je izvanredno što možemo da vidimo detalje o Jupiteru zajedno sa njegovim prstenovima, sićušnim satelitima, pa čak i galaksijama na jednoj slici“, rekla je ona.

Dve slike potiču iz bliske infracrvene kamere (NIRCam) opservatorije koja ima tri specijalizovana infracrvena filtera koji prikazuju detalje planete.

Pošto je infracrvena svetlost nevidljiva ljudskom oku, svetlost je mapirana u vidljivi spektar. Generalno, najduže talasne dužine izgledaju crvenije, a najkraće talasne dužine su prikazane kao više plave. Naučnici su sarađivali sa naučnikom Džudi Šmit kako bi preveli Vebove podatke u slike.

U samostalnom pogledu na Jupiter, stvorenom od kompozita nekoliko Vebovih slika, aurore se protežu do velikih visina iznad i severnog i južnog Jupiterovog pola. Aurore sijaju u filteru koji je mapiran u crvenije boje, koji takođe naglašava svetlost reflektovanu od nižih oblaka i gornje magle.

Drugi filter, mapiran na žuto i zeleno, pokazuje izmaglice koje se kovitlaju oko severnog i južnog pola. Treći filter, mapiran na bluz, prikazuje svetlost koja se reflektuje od dubljeg glavnog oblaka.

Velika crvena pega, poznata oluja toliko velika da bi mogla progutati Zemlju, izgleda belo na ovim pogledima, kao i drugi oblaci, jer reflektuju mnogo sunčeve svetlosti.

„Ovde svetlina ukazuje na veliku nadmorsku visinu – tako da Velika crvena pega ima izmaglice na velikim visinama, kao i ekvatorijalni region“, rekla je Hajdi Hamel, Veb interdisciplinarni naučnik za posmatranja solarnog sistema i potpredsednik za nauku u AURA-i.

„Brojne svetle bele ‘pege’ i ‘pruge’ su verovatno vrhovi oblaka na velikim visinama kondenzovanih konvektivnih oluja. Nasuprot tome, tamne trake severno od ekvatorijalnog regiona imaju malo oblačnosti.

Jedna slika širokog polja je posebno interesantna, prikazuje blede prstenove oko planete, kao i dva mala meseca na svetlucavoj pozadini galaksija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari