Palata naukePalata nauke, foto Marko Todorović

Zadužbina Miodraga Kostića otvorila je u Beogradu Palatu nauke, koja od danas prima posetioce na adresi Kralja Milana 11.

Palata nauke otvorila vrata za posetioce.

Zahvaljujući poklonu Miodraga Kostića srpskom društvu vrednom preko 25 miliona evra, prostor od 5.500m2 u jednoj od najlepših beogradskih zgrada, pretvoren je u prvi centar za istraživanje i popularizaciju nauke u Srbiji i najveći u regionu. Ovaj projekat od kapitalnog značaja za razvoj nauke i podršku obrazovanju, vratio je zadužbinarstvo na velika vrata, imajući u vidu da se radi o najvećem pojedinačnom davanju za filantropiju na ovim prostorima još od početka prošlog veka.

„Miodrag Kostić je osnovao zadužbinu sa željom da ostavi trajnu vrednost srpskoj nauci i društvu. Iako je ovo kruna njegovog filantropskog delovanja, za nas je otvaranje Palate nauke mnogo više od uspostavljanja zadužbine koja nosi njegovo ime. To je ulaganje u budućnost, tehnološki napredak i inovacije, kao i u naše talente koji će biti pokretačka snaga razvoja Srbije. Pored istraživanja koja će se odvijati u 20 naučnih centara, važan cilj Palate nauke je i popularizacija nauke. Posebna pažnja posvećena je sadržajima za osnovce i srednjoškolce, ali ovo je centar naučne inspiracije za sve generacije – od dece i mladih do akademske i naučno-istraživačke zajednice”, izjavio je Aleksandar Kostić, član Upravnog odbora Zadužbine Miodraga Kostića.

Palata nauke otvorila vrata za posetioce: Zadužbina Miodraga Kostića otvorila je najveći centar za istraživanje i popularizaciju nauke u regionu 1
Zadužbina Miodraga Kostića Palata nauke, Foto Marko Todorović

„Kroz ovaj projekat bilo je potrebno i „fizički“ oživeti viziju Miodraga Kostića. Ovo monumentalno zdanje bogatog arhitektonskog nasleđa i kulturno-istorijske vrednosti trebalo je spojiti sa savremenim tehnologijama i modernim sadržajima, i omogućiti sve uslove za vršenje istraživanja u naučnim centrima. Ovom prostoru udahnuli smo potpuno nov život upravo na stogodišnjicu zgrade. Vrata Palate nauke su od danas otvorena za celokupnu javnost, i verujemo da će sve generacije uživati u našim izložbenim postavkama, planetarijumu, ali i brojnim drugim sadržajima koje je pripremila Zadužbina Miodraga Kostića”, rekla je Aleksandra Stojanović, direktorka projekta i članica Upravnog odbora zadužbine.

Zadužbina Miodraga Kostića Palata nauke 61 - Foto Marko Todorović
Zadužbina Miodraga Kostića Palata nauke, foto Marko Todorović

Posetioce Palate nauke očekuje stalna izložbena postavka sa preko 30 interaktivnih i edukativnih eksponata, kroz koje su na popularan način prikazane naučne pojave i otkrića o čoveku, Zemlji, tehnologiji i svemiru. Među eksponatima posebno se izdvaja najveći interaktivni globus u Evropi, prečnika tri metra, koji će emitovati više od 500 različitih projekcija koristeći NASA bazu podataka. Prva gostujuća izložba obrađuje temu ajkula, a stigla je iz Prirodnjačkog muzeja iz Njujorka.

U Palati nauke nalazi se i planetarijum sa 36 sedećih mesta, najsavremenijeg audio-video sistema, koji posetiocima pruža vizuelni spektakl od 360 stepeni, uz projekcije o tajnama svemira koje se smenjuju na svakih sat vremena. U prostoru Show Laba predstavljaju se projekti institucija sa kojima sarađuje Zadužbina Miodraga Kostića, a poseban doživljaj pružaju VR kapsule koje omogućavaju virtuelni obilazak drugih lokacija kroz interaktivne 3D 360 video ture.

Takođe, među sadržajima su i Dečiji naučni kutak, restoran, knjižara i naučni kafe u kome vam kafu može poslužiti robot. Palata nauke raspolaže i prostorom za organizaciju događaja, pa će Zadužbina Miodraga Kostića redovno organizovati panele, radionice i predavanja na različite teme.

Pored ovih sadržaja i aktivnosti koje su namenjene najširoj javnosti sa ciljem popularizacije i približavanja nauke građanima, a posebno deci i mladima, drugi segment Palate nauke čini 20 naučnih centara, od kojih je 19 uspostavljeno u saradnji sa Elektrotehničkim fakultetom u Beogradu, dok je dvadeseti centar za digitalizaciju Radio-televizije Srbije. U ovim centrima vrše se istraživanja u različitim naučnim oblastima – od robotike, veštačke inteligencije i holografije, preko elektroenergetike, biomedicine i telekomunikacija, do interneta stvari, industrijske automatizacije i 3D zvuka.

Palata nauke otvorila vrata za posetioce: Zadužbina Miodraga Kostića otvorila je najveći centar za istraživanje i popularizaciju nauke u regionu 2
Zadužbina Miodraga Kostića Palata nauke, Foto Marko Todorović

Radno vreme Palate nauke je od utorka do petka od 10 do 18 časova, i subotom i nedeljom od 11 do 19 časova. Ulaznice se mogu kupiti na licu mesta na blagajni, kao i onlajn putem sajta. Otvaranjem Palate nauke Beograd je dobio novo, važno mesto u svojoj muzejskoj i turističkoj ponudi, i pozicionirao se visoko na mapi naučnih centara ove vrste u Evropi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari