Od četiri tipa inteligencije celog života nas uče da je za uspeh najbitniji IQ, a upravo je obrnuto 1Foto: Pixabay/StartupStockPhotos

Inteligencija je složena tema i postoji mnogo debata oko toga šta je ona zapravo i kako se može meriti. Međutim, psiholozi se uglavnom slažu da postoje četiri glavna tipa inteligencije: količnik inteligencije (IQ), emocionalni količnik (EQ), socijalni količnik (SQ) i količnik nesreće (AQ).

Svaka od ovih vrsta inteligencije ima svoje prednosti i može biti od pomoći na različite načine. Na primer, neko sa visokim količnikom inteligencije može biti dobar u rešavanju problema i kritičkom razmišljanju, dok neko sa visokim emocionalnim količnikom može biti bolji u upravljanju emocijama i saosećanju sa drugima.

Bolje poznavanje ovih tipova može da nam pomogne da bolje razumemo sopstvene snage i slabosti, ali i prilikom izbora karijere ili obrazovnog puta koji odgovara našim individualnim snagama.

Količnik inteligencije (IQ)

Količnik inteligencije ili kvocijent inteligencije (engl. intelligence quotient; IQ), često pogrešno nazivan i kao “koeficijent inteligencije”, predstavlja meru intelektualnih sposobnosti i potencijala neke osobe. Često se koristi kao prediktor akademskog uspeha i radnog učinka. Njime je moguće meriti nivo razumevanja, a neophodan nam je i da bismo rešavali matematičke zadatke, pamtili stvari i obnavljali lekcije.

Merenje inteligencije se sprovodi primenom testova inteligencije prilagođenih za određeni uzrast i populaciju i spada u domen rada psihologa. Rezultat testa je količnik inteligencije koji se dobija deljenjem umne (mentalne) starosti dobijene testom (u mesecima) i dobne ili kalendarske starosti (u mesecima).

Emocionalni količnik (EQ)

Emocionalni količnik je mera sposobnosti osobe da identifikuje i upravlja sopstvenim emocijama, kao i emocijama drugih. Za one sa visokim EQ se često kaže da su uspešniji u ličnim odnosima i u karijeri. Pored sposobnosti održavanja mira sa drugima, tačnosti, odgovornosti, iskrenosti, poštovanja određenih granica, skromnosti, ispravnosti i obzira, EQ predstavlja meru nečije sposobnosti da zadrži pozitivan stav prema drugima.

Socijalni količnik (SQ)

Socijalni količnik predstavlja meru sposobnosti osobe da efikasno komunicira sa drugima. Oni sa visokim SQ obično su dobri u komunikaciji i umrežavanju i često su uspešni u oblastima kao što su prodaja i marketing.

Socijalni količnik neke osobe određuje njenu sposobnost da uspostavi i održi mrežu prijatelja tokom vremena. Ljudi sa visokim EQ i SQ imaju tendenciju da uspeju u životu više od onih sa visokim IQ, ali niskim EQ i SQ.

Većina škola akcenat stavlja na poboljšanje nivoa količnika inteligencije dok zanemaruje EQ i SQ. Uprkos tome što ima prosečan IQ, čoveka sa visokim IQ može da zaposli čovek sa visokim EQ i SQ.

Karakter je predstavljen emocionalnim količnikom, dok je harizma predstavljena socijalnim količnikom. Napori da se poboljšaju SQ i EQ će biti od najveće koristi za pojedinca.

Količnik nesreće (AQ)

Količnik nesreće ili nevolje je mera sposobnosti osobe da se nosi sa nedaćama i da ih prevaziđe. Za one sa visokim AQ se često kaže da su otporniji i prilagodljiviji i da su sposobniji da se oporave od neuspeha.

To je mera nečije mentalne čvrstine i sposobnosti da se oporavi od nedaća, a da ne izgubi sebe. Kad se pojave nevolje, AQ odlučuje ko će odustati, ko će napustiti svoje porodice, a ko će razmišljati o samoubistvu.

Na šta da se fokusiraju roditelji

Izlaganje dece raznim iskustvima može im pomoći da razviju svoj IQ, EQ, SQ i AQ. Roditelji treba da podstiču svoju decu da isprobavaju nove stvari, upoznaju nove ljude i suočavaju se sa izazovima. Na taj način deca mogu da nauče da kritički razmišljaju, upravljaju svojim emocijama, snalaze se u društvenim situacijama i prevazilaze prepreke. Ove veštine će im biti od koristi tokom čitavog života.

Dakle, roditelji ne bi trebalo da se fokusiraju samo na školovanje svoje dece, već i na razvoj ova četiri kvocijenta. Time će svoju decu pripremiti za uspeh u svim oblastima života.

Dobro zaokruženo obrazovanje ne samo da će ih učiniti pametnijim pojedincima već i boljim ljudima. Znaće kako da saosećaju sa drugima, kako da komuniciraju, kako da dobro rade pod pritiskom i kako da se nose sa teškim situacijama. Sve ove veštine su neophodne u stvarnom svetu.

Zato je važno da roditelji ne zaborave da ohrabre svoju decu da istražuju sve aspekte života, a ne samo akademske.

Na šta profesori da obrate pažnju

Kad je reč o obrazovnim institucijama, važno je fokusirati se na razvoj sva četiri količnika kod učenika. Svaki od njih igra važnu ulogu u uspehu u učionici i van nje.

IQ meri kognitivne sposobnosti i potencijal osobe, dajući rezultat koji ukazuje na to koliko će biti uspešna u školi i drugim intelektualnim aktivnostima.

EQ je mera sposobnosti osobe da percipira, razume i upravlja emocijama. Važan je za uspeh i u ličnim i u profesionalnim odnosima.

SQ meri sposobnost osobe da komunicira sa drugima i važan je za uspeh kako u ličnom tako iu profesionalnom okruženju.

AQ je mera sposobnosti osobe da istraje u nevolji i važan je prediktor uspeha u životu.

Iako su sva četiri količnika važna, EQ, SQ i AQ se često smatraju važnijim od IQ za uspeh u životu. To je zato što oni mere sposobnosti koje su važnije za uspeh u stvarnom svetu od količnika inteligencije.

Izvor: Aheg.com.au

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari