Ministarka energetike SAD Dženifer Grenholm (Jennifer Granholm) potvrdila je danas da su američki naučnici ostvarili veliki proboj u razvoju tehnologije fuzije, energije koja pokreće Sunce i zvezde.
Istraživači Nacionalne laboratorije Lorens Livermor u Kaliforniji prvi put su uspeli da tom nuklearnom reakcijom proizvedu više energije nego što su u nju uložili, saopštilo je Ministarstvo za energetiku SAD, prenosi Asošiejted pres.
Iako je time napravljen veliki korak ka tehnologiji koja bi mogla da obezbedi praktično neograničenu energiju bez štetnih gasova i s malo radioaktivnog otpada, do njenog komercijalnog korišćenja je još dug put s ogromnim naučnim i inženjerskim izazovima.
Da su naučnici američke vlade napravili proboj u potrazi za neograničenom energijom, pošto su prvi put postigli neto energetski dobitak u reakciji fuzije, ranije je javio britanski Fajnenšel tajms.
Za razliku od fisije, koja u postojećim nuklearnim reaktorima cepa atome, fuzija spaja jezgra atoma tako što, na primer, kombinuje atome vodonika da bi se napravio helijum, pri čemu se oslobađaju ogromne količine energije.
Fizičari su od 1950-ih pokušavali da iskoriste reakciju fuzije koja pokreće Sunce, ali do sada nisu uspeli da proizvedu više energije iz reakcije nego što su potrošili u tom procesu, čime bi se ostvario neto dobitak energije.
Iako mnogi naučnici veruju da će proći decenije do elektrana s fuzijskim reaktorom, potencijal te tehnologije je teško ignorisati, pošto, prema navodima Fajnenšel tajmsa, fuzijska reakcija ne emituje ugljenik i ne pravi dugotrajni radioaktivni otpad, a s jednom šoljom vodoničnog goriva bi se u teoriji strujom mogla napajati jedna kuća stotinama godina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.