Navike koje vam mogu pomoći da lakše zaspite 1Foto: Shutterstock/Superstar

Evo kako da prekinete ciklus anksioznosti i nesanice.

Ako ste i vi među onima koji veći deo noći provedete razmišljajući o svakodnevnim stresovima, proveravajući vreme i brinući se koliko ćete biti umorni ujutru.

Zatim provodite sledeći dan boreći se da pravilno razmišljate i držite oči otvorene.

Kako možete prekinuti ovaj ciklus anksioznosti i nesanice?

Prvi savet, i jedan od najvažnijih, jeste da izbegavate da ležite budni u krevetu. Ako niste zaspali u roku od 15-20 minuta nakon što ste naslonili glavu na jastuk, ustanite.

Idite u drugu sobu i uradite nešto opuštajuće kao što je čitanje, meditacija ili slušanje muzike.

Zatim, kada ponovo počnete da se osećate pospano, vratite se u krevet.

Ovo može biti teško kada ste toliko umorni da je teško izaći ispod jorgana, ali funkcioniše. Ideja je da izgradite snažnu povezanost sa svojim krevetom i snom.

Kada ste u krevetu, smirivanje bilo kakvih neprijatnih misli metodama opuštanja može biti od pomoći.

U početku se možete osećati pomalo glupo, ali stvari kao što su uvođenje u san i progresivna relaksacija mišića su korisne za nemiran um.

Na kraju, ne zaboravite na osnove higijene spavanja.

Držite radne materijale, računare i ekrane van spavaće sobe i izbegavajte da gledate u ekrane (posebno one na kojima se prikazuju društveni mediji) oko sat vremena pre spavanja.

Takođe biste mogli da pokušate da izbegavate pića sa kofeinom posle 14 časova, i alkohol i teške obroke uveče, ako želite da povećate svoje šanse za bolji san.

Topla kupka uveče takođe može pomoći, kao i vežbanje tokom dana, ali pokušajte da izbegnete naporne vežbe tri do četiri sata pre spavanja ako je moguće (ponekad adrenalin ovako kasno tokom dana može da šteti vašem spavanju).

Ako se osećate ošamućeno sledećeg dana, oduprite se želji da zadremate, osim ako to nije iz bezbednosnih razloga, kao što je kada treba da vozite. Ako apsolutno ne možete bez njega, pokušajte da ga ograničite na 30 minuta i ne dremajte posle 15 časova.

Izbegavajte velike ručkove, zbog kojih možete da se osećate pospano popodne, posebno ako hrana ima visok sadržaj šećera. Skloni smo da žudimo za manje zdravom hranom kada nismo spavali, ali obroci bogati proteinima mogu pomoći da izbegnemo taj popodnevni pad.

Ako je moguće, brza šetnja i malo svežeg vazduha takođe mogu pomoći da se odbranite od takvog osećaja.

Iznad svega, budite ljubazni prema sebi i smanjite svoja očekivanja za ono što biste mogli da postignete dan posle nemirne noći.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari