Navike u ishrani koje mogu da povećaju rizik od dijabetesa 1Foto: Bob Barkany / ImageSource / Profimedia

 

Hranjiva i uravnotežena ishrana je jedna od ključnih faktora za naše celokupno zdravlje.

Studija objavljena 2023. godine u časopisu Nature Medicine otkrila je da su neuravnoteženi obrasci ishrane doprineli preko 14,1 miliona slučajeva dijabetesa tipa 2 širom sveta u 2018. godini.

Ova studija je koristila Globalnu bazu podataka o ishrani Ujedinjenih nacija (GDD) za procenu prehrambenih navika u 184 zemlje sa podacima od 1990. do 2018. kako bi se otkrile specifičnosti.

Ova studija je imala za cilj da otkrije koji faktori ishrane imaju najveći uticaj na rizik od dijabetesa. Od 11 ispitanih dijetetskih faktora, tri su imala najveću ulogu u povećanju rizika od dijabetesa tipa 2, i to: nedovoljan unos celih žitarica, višak rafinisanog pirinča i pšenice i prekomerna konzumacija prerađenog mesa.

postoji nekoliko razloga zašto su ove namirnice povezane sa većim rizikom od dijabetesa i hronično povišenim nivoom šećera u krvi. Cela zrna su puna vlakana, vitamina i minerala koji usporavaju apsorpciju hrane i pomažu u održavanju nivoa šećera u krvi i energije duže konzistentnijim.

Rafinisane žitarice poput pirinča i pšenice obično se nalaze u visoko prerađenoj hrani i nemaju mnogo vlakana, tako da se brže troše i mogu izazvati skok šećera u krvi, a zatim pad. Kada telo redovno doživljava visoke i niske vrednosti šećera u krvi, to može dovesti do insulinske rezistencije i povećati rizik od dijabetesa tipa 2.

Istraživanja su takođe otkrila da prerađeno meso ima tendenciju da ima visok sadržaj zasićenih masti, holesterola i natrijuma, što sve može doprineti riziku od dijabetesa tipa 2.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari