Neandertalci su bili kadri da ubiju plen sa distance (1. deo) 1Foto: Wikipedia

Dugo se smatralo da su neandertalci bili naši primitivni i intelektualno inferiorni rođaci, ali nova studija je još jedna u nizu koja dokazuje da su bili daleko pametniji nego što mislimo – naročito kada je reč o lovu.

U ovom istraživanju, objavljenom u naučnom časopisu Scientific Reports, naučnici tvrde da postoji velika verovatnoća da su neandertalci izrađivali oružja dovoljno napredna da ubiju plen sa distance. Ovi srodnici homosapijensa pravili su koplja kojima su lovili životinje i sa udaljenosti od 20 metara.

„Prvobitna ideja je da su neandertalci bili vrlo limitirani prilikom upotrebe ručno izrađenih kopalja, pa su mogli jedino da svom plenu priđu dovoljno blizu i zabodu koplje u njega“, navodi Anemike Milks, vodeća autorka ove studije i naučnica sa Instituta za arheologiju Londonskog univerzitetskog koledža.

Neandertalci su bili kadri da ubiju plen sa distance (1. deo) 2

„Međutim, ukoliko su koplja bili u stanju da bacaju sa udaljenosti od 15 do 20 metara, to zaista otvara širok spektar lovačkih strategija koje su neandertalci mogli da koriste.“

Neki raniji eksperimenti zaista su pružali podršku tezi da su naši drevni srodnici svoj plen lovili izbliza. Naime, koristeći koplja izrađena po uzoru na neandertalska – dugačka oko dva metra i teška nešto manje od kilograma – prethodni istraživači utvrdili su da su ona isuviše teška da bi se bacila sa odgovarajućom silom i preciznošću potrebnom da se ulovi neka životinja. Ipak, problematično je bilo što su pomenute eksperimente izvodili ljudi kojima je to bio prvi put da bacaju koplje.

Zbog toga su naučnici u najnovijem istraživanju angažovali profesionalne bacače koplja, pretpostavivši da su po veštini bliži iskusnim lovcima kakvi su bili neandertalci, nego što je to bio slučaj sa bacačima amaterima.

„Bacači koplja definitivno nisu savršena zamena za neandertalce“, kaže Milks i dodaje: „Međutim, prethodni put oslanjali smo se na neobučene ljude koji su za potrebe eksperimenta simulirali ubadanje ili bacali ova oružja, tako da su naše ideje o tome kako su ona funkcionisala bile zasnovane na neveštoj upotrebi.“

U saradnji sa Centrom za promociju nauke, „Danas“ predstavlja izabrane priče sa naučnopopularnog portala elementarium.cpn.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari