Nemački grad bori se sa najezdom vrana: Zaposlili su američkog jastreba 1Jastreb, foto: Alan Murphy/ BIA / Minden Pictures / Profimedia

Nemački grad Kelingšuzen, koji je pod najezdom vrana, odlučio je da im konačno stane na kraj, smatrajući da je ustupanje ptica grabljivica dobro rešenje.

Burkhard, američki pustinjski šnaucer, daleko je od svog doma u Nemačkoj i pomno prati životnu sredinu, ali se ništa značajno ne dešava, piše Index.hr.

Poznata kao Harisov jastreb, moćna ptica jastrebova vrane i njihova gnezda u krošnjama drveća, ali je kao profesionalna ptica grabljivica prilično dosadna.

U Kelingšuzenu je u misiji da prati populaciju vrana koje zadaju glavobolju vlastima u brojnim nemačkim gradovima jer, osim što prave nesnosnu buku, tlo ispod njihovih gnezda je zagađeno ptičjim izmetom.

Burkhard pripada sokolaru Herbertu Bogeru, koji od početka godine tri puta nedeljno dovodi svoje ptice u ovaj tihi grad na reci Eider da otera crne vrane.

Kako su vrane pametne, Boger dolazi u različito doba dana da se ne naviknu na njega. U gradu ima oko 200 gnezda ovih dosadnih ptica, a izmet koji ostavljaju i buka koju prave remete mir obližnjeg doma i škole. Boger redovno vodi svoje ptice grabljivice u grad Vilster i aerodrom u Hamburgu, koji se bore sa istim problemom.

U 2021. godini u državi Šlezvig-Holštajn izbrojano je 28.000 gnezdećih parova vrana. Privlače ih travnate površine u poplavnim i močvarnim područjima jer garantuju redovno snabdevanje hranom, prenosi Index.hr.

Ova inicijativa u Kelingšuzenu pokazuje da se problemi sa vrana mogu rešiti na kreativan i prirodan način, koristeći prirodne metode kontrole populacije.

Uz pomoć ptica grabljivica kao što je Burkhard, gradovi mogu pronaći ravnotežu između očuvanja životne sredine i rešavanja problema koje vrane mogu izazvati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari