Soda bikarbona je prirodan i pristupačan sastojak koji se često koristi u pečenju i čišćenju.
Iako je vrlo efikasna u uklanjanju masnoća i neprijatnih mirisa, treba je koristiti pažljivo. Iako deluje bezopasno, soda bikarbona može oštetiti određene površine, pa nije preporučljivo koristiti je za čišćenje svega u domu.
Ako niste sigurni šta treba izbegavati, evo pet stvari koje nikada ne biste trebalo da čistite sodom bikarbonom:
1. Naočare i ogledala
Čišćenje staklenih i ogledalskih površina može biti izazovno, a soda bikarbona nije najbolji izbor. Zbog svoje abrazivne prirode, može ostaviti sitne ogrebotine koje s vremenom stvaraju maglovit izgled, smanjujući jasnoću i oštrinu refleksija. Umesto toga, koristite specijalizovano sredstvo za čišćenje stakla ili mešavinu sirćeta i vode, a za bolji efekat upotrebite krpu od mikrovlakana.
2. Drvene površine
Drvo je osetljivo na abrazivne materijale, a soda bikarbona može oštetiti zaštitni sloj drvenih površina. Ako je drvena kašika ili površina zaprljana, soda bikarbona može uzrokovati oštećenja koja drvo čine podložnim vlazi, mrljama i promjenama boje. Umesto toga, koristite nežne, specijalizovane proizvode za čišćenje drva.
3. Određeni kuhinjski pribor
Soda bikarbona se može zaglaviti u sitnim žlebovima kuhinjskog pribora poput cedila, a čišćenje s njom može biti kontraproduktivno. U ovom slučaju, preporučuje se korišćenje blagog deterdženta i četke za čišćenje, kako bi se pravilno uklonile nečistoće bez oštećenja.
4. Uređaji od nerđajućeg čelika
Uređaji poput frižidera, pećnica i mašina za pranje sudova od nerđajućeg čelika često su skloni ostavljanju mrlja i otisaka prstiju. Međutim, soda bikarbona može ukloniti zaštitnu završnu obradu na ovim uređajima, izazivajući ogrebotine i oštećenja. Umesto nje, koristite proizvode specijalno formulirane za čišćenje nerđajućeg čelika, koji su sigurni i efikasni, prenosi n1info.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.