Kako joj samo ime kaže, nezdrava hrana nije dobra za naše telo, ali nije ni za naš mozak.
Nova studija otkrila je da uživanje u prehrani bogatoj masnoćama i šećerom može prouzročiti trajna oštećenja pamćenja kod pacova hranjenih takvom hranom od mladosti.
To proizlazi iz poremećaja acetilkolina, ključnog neurotransmitera povezanog s pamćenjem, zbog prehrane bogate jednostavnim šećerima i zasićenim mastima, prenosi Zimo.hr.
Ono što vidimo ne samo u ovom radu, već i u nekim drugim nedavnim radovima, jeste da ako su ti pacovi odrasli na ovoj dijeti bezvrednom hranom, onda imaju ove poremećaje pamćenja koji ne nestaju, kaže Skot Kanoski, neuronaučnik sa Univerziteta Južne Kalifornije (USC).
Nezdrava hrana – posledice
Nedavna istraživanja povezala su isto tako prehranu prepunu nezdrave, prerađene hrane s rizikom od Alchajmerove bolesti kasnije u životu.
Uzimajući u obzir ulogu acetilkolina u pamćenju i njegovo smanjenje kod Alchajmerove bolesti, naučnici su doveli u pitanje dugoročne učinke konzumiranja slatke i masne hrane od mladosti.
Istraživanja sugerišu da određena brza hrana može poremetiti kontrolu apetita mozga i promeniti njegovu sposobnost otkrivanja sitosti, što potencijalno dovodi do gojaznostii problema s pamćenjem.
Što je pokazalo istraživanje?
Autori spomenute nove studije, koja je objavljena u časopisu Brain, Behavior, and Immunity, hranili su jednu grupu pacova hranom bogatom mastima i šećerom od 26 do 56 dana, što je odražavalo ljudsku adolescenciju.
Druga grupa konzumirala je zdravu hranu. Testovi pamćenja otkrili su da su se pacovi na dijeti bezvrednom hranom borili da otkriju nove predmete ili promene na poznatim predmetima, čak i nakon prelaska na zdravu hranu.
Sniženi nivoi proteina koji prenosi acetilkolin u hipokampusu primećene su u grupi koja je konzumirala nezdravu hranu, što je ometalo konsolidaciju pamćenja.
Snimanje je pokazalo oslabljenu signalizaciju acetilkolina kod tih pacova, s povratkom postignutim lekovima koji podstiču oslobađanje acetilkolina.
Signaliziranje acetilkolinom je mehanizam koji im pomaže da kodiraju i zapamte te događaje, analogno ‘epizodnom pamćenju’ kod ljudi, pojašnjava Ana Hejs, glavna autorka studije.
Razdvajanje učinaka konzumiranja masne i slatke hrane u adolescenciji na funkciju mozga odraslih ostaje izazovno.
Uprkos tome, ova naučna otkrića otvaraju važna pitanja o prehrambenim navikama i zdravlju mozga.
Izvor: Science Alert
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.