Nikola Tesla: Napunio je 75 i dobio je čestitke od najvećih umova sveta, a sve se danas nalaze u jednoj knjizi 1Nikola Tesla, foto: Shutterstock

Na današnji dan rođen je Nikola Tesla, a desetog jula 1931. godine, kada je napunio 75 godina, dobio je poseban poklon, spomenar.

Desetog jula 1931. godine, Tesla je napunio 75 godina, a tim povodom njegov poznanik, poštovalac i novinar „Njujork sana“ Kenet Svizi odlučio je da mu napravi poseban poklon.

U Muzeju Nikole Tesle u Beogradu danas se čuva spomenar koji je Svizi napravio.

Spomenar je rezultat poziva koje je uputio 75 Teslinim savremenicima, među kojima su bili ugledni naučnici, umetnici, novinari, političari, industrijalci, pronalazači, prijatelji, sledbenici i učenici.

Svako od njih je napisao čestitku koja je zatim ukoričena.

U spomenaru se na kraju našlo 73 čestitke, jer su dve osobe odbile Svizijevu molbu.

Jedan od njih je bio Mihajlo Pupin, dok je druga osoba bila kelner Oskar.

Oskar je bio šef sale restorana „Delmoniko“ pri hotelu „Valdorf Astorija“ u Njujorku. Rekao je da ne želi da govori o svojim živim gostima iz principa. Sa druge strane, Pupin je otvoreno odgovorio da je 30 godina bio u konfliktu sa Teslom i da smatra da nije pristojno da mu čestita rođendan.

Sa druge strane Milutin Milanković je napisao:

„Poštovani gospodine,

Skoro je četrdeset godina kako sam, kao mali eksperimentator, čuo prvi put Vaše ime, koje je onda odjeknulo širom celog Srpstva. Pre trideset godina, s ponosom sam slušao, u predavaonicama bečke tehnike, isto to ime, spominjano od mojih tadašnjih profesora s najvećim priznanjem. A od dvadest godina ovamo, ja sa svoje katedre izgovaram sa istim onim poštovanjem sa kojim pominjem ime Volte i Faradeja. Nikli, ali daleko izrasli iz naše sredine, Vi ste ponos i nebeski znak da će naš narod, uvenčan bojnom slavom dostojno poneti i zastavu misije koju ste Vi razvili u svetlost dana i visoko uzdigli. Sretan sam da, prilikom Vaše 75-godišnjice, mogu, ovim putem, da pošaljem, uz izraz dubokog poštovanja, svoje najlepše želje.
Milutin Milanković
M. Milanković“

Osim Milutina Milankovića, Tesli je te godine rođendan čestitao i Uroš Predić.

„Moj pozdrav udružen s najvećim poštovanjem i divljenjem upućen u ovo nekoliko skromnih redaka najvećem Srbinu svih vremena podići će ugled našem Tesli onoliko koliko bi porasla Ajfelova kula kada bi se pod nju podmetnuo flis papir“.

Osim Milankovića i Predića, u spomenaru su se našle i čestitke Ajnštajna, među potpisnicima čestitki su još četiri nobelovca (engleski fizičari ser Vilijam Henri Breg i ser Edvard Viktor Eplton i američki fizičari Robert Miliken i Artur Holi Kempton), kao i čitav niz briljantnih francuskih, nemačkih, engleskih, švedskih, australijskih, ruskih, američkih i srpskih profesora, inženjera, industrijalaca, političara, umetnika i vojnika. Tu su, pored ostalih: ser Oliver Lodž, Pol Žane, Čarls F. Skot, Luj Ostin, Graf fon Arko, Edvard da Kosta Andrade, Li de Forest, Marijus Latur, Valdemar Pulsen, Gano Dun, Herman Vestinghaus, Pol Linkoln, Saunders Moris, Artur Linč, dr Aleksanderson, dr Franc Kibic, dr Cenek, dr Hilers, dr Gergeš, dr Artur Korn, Frank Sprag, Vladimir Karapetov, dr Berend, dr Luis Koen, dr Artur Keneli, general Ferije, admiral Bredli Alen Fisk, Ričard Hobson… Svoje želje Tesli preneli su profesori Beogradskog univerziteta dr Ivan Đaja, profesor fiziologije, i dr Dragomir Jovanović, profesor elektrotehnike, Nikola T. Perović, pripovedač i Slavko Bokšan, inženjer i osnivač Instituta Nikole Tesle u Beogradu.

Uz Teslin 75. rođendan, mnoge novine su izveštavale o ovom događaju. List „Politika“ je 7. avgusta 1931. godine izvestio da je Tesla dobio čitavu knjigu pozdrava od prvih naučnika iz celog sveta. Štampa širom sveta je takođe objavljivala članke u kojima su Tesla slavili i veličali njegov doprinos naučnom svetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari