Proučavajući nilske konje, naučnici su otkrili da ova bića ne samo što reaguju na oglašavanje drugih pripadnika svoje vrste, već i koriste taj zvuk kao svojevrsni signal raspoznavanja.
Drugim rečima, nilski konj može da odredi da li je zvuk došao od nekog ko mu je već poznat i koga smatra za „prijatelja“ ili je u pitanju nepoznati “stranac”, koji je potencijalni neprijatelj.
“Nilski konji su prilično razgovorljiva bića. Oni imaju čitav repertoar različitih vidova oglašavanja, ali funkcija ovih zvukova nije ranije bila predmet eksperimentalnog istraživanja, mi smo to prvi uradili”, rekao je za Gardijan profesor Nikolas Matevon sa Univerziteta u Sent-Etjenu, Francuska, koautor istraživanja.
Rezultati istraživanja su objavljeni u naučnom časopisu “Current Biology”.
Njegov tim istraživača je snimao oglašavanje pojedinačnih nilskih konja unutar grupa koje žive u istim ili različitim jezerima u specijalnom rezervatu Maputo u Mozambiku.
Zatim su nilskim konjima iz pet grupa puštali zvuke samo jednog pripadnika njihove grupe, pripadnika susedne grupe iz istog jezera, kao jedne udaljene grupe koja je za njih bila nepoznata, dok su u dve posebne grupe puštani samo zvuci cele njihove grupe je jedne udaljene.
Naučnici su utvrdili da su nilski konji na ove zvuke reagovali tako što su i sami proizvodili zvuke, približavali se izvoru zvuka ili su imali neočekivanu telesnu reakciju – raspršivali su izmet.
Istraživači kažu da je ova poslednja reakcija gotovo uvek usledila kada su nilski konji čuli oglašavanje nekog njima nepoznatog pripadnika vrste.
Ovu neobičnu rekaciju naučnici tumače kao odgovor na ono što smatraju pretnjom i kao vid obeležavanja teritorije.
“Kada smo im puštali zvuke nilskih konja koji su im poznati, reakcija nije bila neobična niti agresivna. U suštini, samo su se ‘odazivali’ na to”, kaže Matevon.
S druge strane, tim istraživača je utvrdio da su reakcije bile znatno snažnije kada su zvukovi dolazili od nepoznatih pripadnika vrste.
“Eksperimentima smo utvrdili da nilski konji oglašavanje ‘stranca’, koje bi moglo da predstavlja predznak njegovog skorog dolaska, tumače kao pretnju, što nije slučaj sa zvucima poznatih rođaka”, objašnjava Matevon.
Prema njegovim rečima, ovo istraživanje je pokazalo da nilski konji koriste različite vidove oglašavanja kako bi komunicirali, kao i da je to odličan način za prenošenje informacija među njima.
Matevon ističe da je ovo istraživanje važan doprinos daljim saznanjima o biologiji i ponašanju nilskih konja u cilju izbegavanja njihovih sukoba sa ljudima.
Procenjuje se da su nilski konji uzrok više stotina smrtnih slučajeva godišnje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.