Nišlije za Prvi maj beže u brda, od kojih su neka i istorijska stratišta 1Bubanj: Foto TON

Izletišta u okolini Niša, od kojih su neka i spomen-kompleksi, napravljeni na mestima velikih stratišta, za Prvi maj su tradicionalno preplavljena prilično velikim brojem Nišlija.

Lepi prvomajski uranci, na kojima porodice i prijatelji roštiljaju, piju i uživaju, završavaju se, skoro tradicionalno, ružnim slikama otpada koji iza njih ostaju. “Pauza” u uranicima napravljena je 2022, u vreme karantina zbog epidemije koronavirusa, kada su ove lokacije bile neobično puste, sa tek pokojim izletnikom.

Brdo Bubanj

Spomen- park Bubanj na jugozapadnom obodu Niša sagrađen je u znak sećanja na oko 10.000 Srba, Roma i Jevreja koji su tokom Drugog svetskog rata, od februara 1942. do septembra 1944. godine, streljani na tom mestu. Čitav teren ispresecan je rovovima u kojima su zakopavane streljane žrtve. Parkovski kompleks, šuma, staze i izletišta smešteni su oko spomenika Tri pesnice, rad vajara Ivana Sabolića, i jednog od simbola Niša, koje predstavljaju muške, ženske i dečije ruke stisnute u pesnicu u znak prkosa.

Brdo Čegar

Na brdu Čegar, nedaleko od niškog sela Kamenica, na mestu gde se 31. maja 1809. godine odvijala čuvena bitka iz Prvog srpskog ustanka, u znak sećanja na poginule vojnike i njihovog komandanta Stevana Sinđelića poginut je spomenik, oko kojeg su danas izletišta. Kada je vojvoda Sinđelić video da ne može da istera Turke iz šanca, i da je mnogo Srba izginulo, a da ne bi pao živ neprijateljima u ruke, pucao je iz kubure u punu burad baruta, nakon čega je na brdu ostalo da leži oko 16.000 Turaka i 4.000 Srba. Od glava izginulih Srba na Čegru Turci su u Nišu izgradili Ćele kulu, jedinstveni spomenik u svetu.

Nišlije za Prvi maj beže u brda, od kojih su neka i istorijska stratišta 2
Čegar: Foto Turistička organizacija Niš

Kamenički vis

Jedan je od vrhova na planini Kalafat, iznad sela Kamenica, na 14 kilometara od centra Niša, na nadmorskoj visini od 814 metara. Na samom visu nalazi se prostrana zaravan okružena šumom, sa koje se pruža lep pogled na Niš i nišku kotlinu. Izletnicima su između ostalog na raspolaganju restoran “Vis”, vidikovac, roštilji, drvene klupe i stolovi, mobilijar za decu, kao i izvor Studeni kladenac. I na Kameničkom visu postoji istorijsko obeležje, spomenik kapela sa uklesanim imenima 52 borca poginula u Drugom svetskom ratu.

Nišlije za Prvi maj beže u brda, od kojih su neka i istorijska stratišta 3
Kamenički vis: Foto Turistička organizacija Niš

Visoravan Dabilo

Dabilo se nalazi na pola puta između Niša i Kameničkog visa, na oko 600 metara nadmorske visine. Na sredini je javna česma sa pitkom planinskom vodom. Ova nekada neugledna i devastirana visoravan, sa mnoštvom divljih deponija, danas je prilično moderno uređeno izletište.

Reka Nišava

Niz većih i manjih izletišta smešten je uz obalu reke Nišave. Jedno od najpoznatijih je pored Vojnog bazena u Donjoj Vrežini, naselju na periferiji Niša, ali ih ima i na drugim lokacijama pored reke, uključujući i Sićevačku klisuru, park prirode i zaštićeno područje.

Nišlije za Prvi maj beže u brda, od kojih su neka i istorijska stratišta 4
Sićevačka klisura: Foto Turistička organizacija Niš

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari