nizak nivo šećera u krviFoto: Jiří Poláček / Ifood SM / Profimedia

Nizak nivo šećera u krvi, poznat kao hipoglikemija u medicinskom svetu, definiše se kao nivo šećera (glukoze) u krvi ispod 70 miligrama po deciliteru (mg/dL). Hipoglikemija se najčešće javlja kod osoba sa dijabetesom, posebno kod osoba sa dijabetesom tipa 1.

Nizak nivo šećera u krvi može dovesti do vrtoglavice, nesvestice, anksioznosti, pa čak i ozbiljnijih simptoma, kao što su napadi. U većini slučajeva, nizak šećer u krvi može se lečiti unošenjem lako dostupnih izvora šećera, kao što su voćni sok ili tvrde bombone.

U ovom članku ćemo diskutovati o tome kako upravljati niskim nivoima šećera u krvi, a pomenućemo i koje su namirnice najbolje kada vam je šećer u krvi nizak.

Zašto se javlja nizak nivo šećera u krvi?

Nivo šećera u krvi svake osobe varira tokom dana, u zavisnosti od faktora kao što su unos hrane, fizička aktivnost i drugi faktori. Iako je normalno da nivo šećera u krvi raste i opada, on može postati previsok ili prenizak, što negativno utiče na zdravlje.

Hipoglikemija nastaje kada nivo glukoze u krvi padne ispod 70 mg/dL. Iako se ovaj nivo smatra „niskim“, većina ljudi neće iskusiti simptome hipoglikemije, kao što su drhtavica, zbunjenost i zamagljen vid, dok nivo glukoze ne padne ispod 55 mg/dL.

Dijabetes

Iako nivo šećera u krvi može pasti u hipoglikemijski opseg kod bilo koga, to je mnogo češće kod osoba sa dijabetesom koje uzimaju lekove za ovu bolest, posebno kod osoba sa dijabetesom tipa 1. Zapravo, osobe sa dijabetesom tipa 1 imaju tri puta veće šanse da dožive nizak nivo šećera u krvi u odnosu na osobe sa dijabetesom tipa 2.

Antidijabetici, lekovi za tretman šećerne bolesti

S druge strane, antidijabetici, kao što su insulin, meglitinidi i sulfonilureje, najčešći su uzrok hipoglikemije kod osoba sa dijabetesom. Osobe sa dijabetesom tipa 1 koje koriste insulin imaju najveće šanse da dožive hipoglikemiju.

Pored toga, nizak nivo šećera u krvi može biti uzrokovan slučajnim uzimanjem prevelike količine insulina, ubrizgavanjem pogrešne vrste insulina ili ubrizgavanjem insulina direktno u mišić umesto ispod kože.

Ishrana

Nedovoljan unos kalorija, neusmeravanje nivoa insulina prema unosu ugljenih hidrata i fizičkoj aktivnosti, kao i pogrešno vreme ubrizgavanja insulina u odnosu na obrok, neki su od faktora koji mogu dovesti do hipoglikemije.

Jedan od važnih aspekata upravljanja dijabetesom tipa 1 je znati kako brzo i sigurno lečiti nizak nivo šećera u krvi.

Pravilo 15-15

Kada osoba sa dijabetesom doživljava hipoglikemiju, stručnjaci savetuju primenu pravila 15-15. Pravilo 15-15 je plan lečenja koji podrazumeva unos 15 grama ugljenih hidrata (jedna porcija ugljenih hidrata) kako bi se podigao nivo šećera u krvi, a zatim se čeka 15 minuta da se ponovo proceni stanje. Ako nivo šećera u krvi i dalje bude ispod 70 mg/dL nakon 15 minuta, ponovite unos još 15 grama ugljenih hidrata.

Važno je pridržavati se unosa od 15 grama ugljenih hidrata u jednom trenutku kako bi se izbeglo unošenje previše ugljenih hidrata. Previše ugljenih hidrata odjednom može izazvati prekomerni porast nivoa šećera u krvi.

Treba ponoviti pravilo 15-15 dok nivo šećera u krvi ne dođe do najmanje 70 mg/dL, a zatim se treba pojesti uravnotežen obrok ili užina kako bi nivo šećera ostao stabilan.

Zapamtite da pravilo 15-15 treba primenjivati samo za lečenje niskog nivoa šećera u krvi između 55-69 mg/dL.

Hrana koja podiže nivo šećera u krvi

Ako vam je nivo šećera u krvi između 55-69 mg/dL, možete primeniti pravilo 15-15 za lečenje hipoglikemije.

Sledeća hrana i pića preporučuju Centri za kontrolu bolesti (CDC) i Američka asocijacija za dijabetes. Svaka od ovih namirnica sadrži oko 15 grama ugljenih hidrata i može brzo povisiti nivo šećera u krvi, što ih čini dobrim izborom za lečenje hipoglikemije.

Četvrtina šolje (½ šolje) soka ili obične gazirane vode

Sok (poput jabukovog ili grožđevog soka) može brzo i efikasno povisiti nivo šećera u krvi. Sok sadrži malo vlakana i ne sadrži proteine ili masti, što ga čini dobrim izborom kada imate hipoglikemiju.

Takođe, kisela voda može se koristiti jer je veoma bogata šećerom.

Jedna kašika šećera, meda ili javorovog sirupa.

Zaslađivači, kao što su beli šećer, med i javorov sirup, mogu brzo podići nivo šećera u krvi i obično su dostupni u većini domaćinstava.

Pomešajte granulisani zaslađivač, poput običnog šećera, u pola šolje vode da biste olakšali unos.

Tvrde bombone, žele bonbone ili gumene bombone.

Bombone koje su uglavnom sačinjene od šećera takođe mogu povećati nizak nivo šećera u krvi.

Glukozne tablete

Glukozne tablete su proizvodi koji su specijalno napravljeni za lečenje niskog nivoa šećera u krvi. Dolaze u različitim ukusima i mogu se kupiti onlajn ili u apotekama.

Veličine porcija mogu varirati u zavisnosti od brenda, pa je važno pročitati uputstvo na pakovanju i pridržavati se uputstava za lečenje niskog nivoa šećera u krvi.

Glukozni gel

Kao i glukozne tablete, glukozni gel je proizvod specijalno dizajniran za lečenje hipoglikemije.

Većina proizvoda sa glukoznim gelom dolazi u pojedinačnim tubama ili pakovanjima, od kojih svako sadrži 15 grama ugljenih hidrata, što olakšava upotrebu.

Voće sa visokim glikemijskim indeksom (GI)

Ako nemate nijednu od gore navedenih namirnica ili pića pri ruci, možete koristiti druge namirnice sa visokim glikemijskim indeksom (GI), kao što je određeno voće, da biste povisili nivo šećera u krvi.

Na primer, 15 grožđica, pola banane, ½ šolje jabukovog pirea i jedna mala pomorandža sadrže oko 15 grama ugljenih hidrata.

Ostali saveti o ishrani

Hipoglikemija se može sprečiti redovnim praćenjem nivoa šećera u krvi i pridržavanjem uravnotežene ishrane.

Redovan unos namirnica ključ je za prevenciju napada hipoglikemije. To znači da treba da konzumirate obroke i užine u redovnim intervalima, čime ćete pružiti energiju svom telu. Takođe je važno znati količinu ugljenih hidrata koja je potrebna pri svakom obroku i užini, kao i kako različite vrste ugljenih hidrata utiču na nivo šećera u krvi i potrebu za insulinom.

Svaka osoba sa dijabetesom je različita, pa je važno razviti personalizovani plan ishrane sa stručnjakom, kao što je vaš endokrinolog ili registrovani dijetetičar specijalizovan za upravljanje dijabetesom.

Oni vam mogu pomoći da isplanirate ishranu u odnosu na vaš nivo šećera u krvi, da vas nauče kako da pravilno dozirate insulin, kao i da vam daju savete za lečenje i prevenciju niskog nivoa šećera u krvi, piše Health.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari