Nova era za pacijente sa teškom migrenom 1Foto: Actavis

U kriznim mesecima pandemije virusa korona nije bilo nestašice lekova u apotekama, a pored otežanih uslova rada, farmaceutska kompanija Actavis je uvela inovativne biološke terapije za migrenu i tešku astmu, kao i  lek za hroničnu opstruktivnu bolest pluća (HOBP), rekao je dr Pavle Marjanović, generalni direktor Actavisa, na konferenciji za medije koja je održana u Beogradu.

U Srbiji oko 700.000 ljudi boluje od migrene, od čega oko 15 odsto (ili 90.000) ima tešku migrenu. Kako su objasnili iz kompanije, uvođenjem moderne biološke terapije nastupila je nova era za pacijente sa više migrenoznih dana mesečno, koji nisu reagovali na tretmane bolesti.

„Teška migrena znači da je čovek 14 dana mesečno u krevetu, ne ide na posao, ne funkcioniše za porodicu i sebe. Pre godinu i po dana na svetskom tržištu je lanisrana  potpuno nova, inovativna grupa lekova. Do sada su se davali analgetici i triptani koji nisu radili. Nekoliko kompanija je izbacilo lekove iz nove grupe, jedna od njih je Teva. Mi smo pre par dana prvi u Srbiji, zapravo uporedo sa Evropom, lansirali jedan od tih lekova “ – naveo je Marjanović.

Kompanija  je pacijentima sa teškom astmom, koja pogađa dva do tri odsto ukupnog broja obolelih, obezbedila biološki lek nove generacije – reslizumab.

„Teška astma znači da se bolest teško kontroliše, leči i ponekad, nažalost, ima fatalni ishod. Globalno se poslednjih godina javlja nekoliko potpuno novih bioloških lekova koji se daju kod teške astme. Jedan od tih lekova je reslizumab, i mi smo ga lansirali krajem maja“ – rekao je Marjanović.

Hronični opstruktivni bronhitis pogađa svaku desetu odraslu osobu. Pored biološke terapije, Actavis je na tržište izbacio i novi lek, koji je zlatni standard u lečenju ove bolesti.

Bez stručne propagande nema leka za pacijenta

Govoreći o potražnji novih lekova u pandemiji, Marjanović se prisetio marta 1999. godine i ocenio da se slična situacija desila sa uvođenjem novog sirupa za lečenje epilepsije kod dece. Niko nije znao da lek postoji na policama apoteka, dok stručni saradnici kompanije nisu informisali lekare o novom sirupu.

„Nešto slično se desilo sa lansiranjem prve generičke kopije preparata za HOBP u martu. Ni jedna kutija tog leka nije otišla. Mnogo mistifikacija postoji oko industrije, lekara i farmaceuta i stručne propagande. Suština je – nema stručne propagande, nema leka za pacijenta“ – rekao je Marjanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari