Nova studija pokazuje da je prerađena hrana povezana sa smrtnim posledicama 1Foto: Shutterstock/Doucefleur

Ultraprerađena hrana (na engleskom ultraprocessed food ili UPF), industrijske formulacije spremne za jelo ili spremne za jelo sa zagrevanjem, koje se prave od sastojaka ekstrahovanih iz hrane ili sintetizovanih u laboratorijama, postepeno zamenjuju tradicionalnu hranu i obroke napravljene od svežih i minimalno prerađenih sastojaka u mnogim zemljama.

Nova studija u „American Journal of Preventive Medicine“ otkrila je da je povećana potrošnja ove hrane povezana sa više od 10 odsto prevremenih smrti koje je moguće sprečiti u Brazilu 2019. godine, iako Brazilci konzumiraju daleko manje ove hrane nego u razvijenim zemljama, izvestio je Zimo.

„Prethodne studije modeliranja procenile su zdravstveni i ekonomski teret kritičnih sastojaka, kao što su natrijum, šećer i trans masti, i specifične hrane ili pića, kao što su pića zaslađena šećerom. Koliko znamo, nijedna studija do danas nije procenila potencijalni uticaj UPF-a na preranu smrt. Poznavanje smrtnih slučajeva koji se mogu pripisati konzumiranju ove hrane i modeliranje načina na koji promene u obrascima ishrane mogu da podrže efikasniju politiku ishrane mogu sprečiti bolesti i preranu smrt“, objasnio je vođa studije Eduardo A.F. Nilson, scD iz Centra za epidemiološka istraživanja u ishrani i zdravlju, Univerzitet u Sao Paulu u Brazilu.

Šta je istraživanje pokazalo?

Nilson i kolege su modelirali podatke iz nacionalno reprezentativnih anketa o ishrani kako bi procenili početni unos UPF prema polu i starosnoj grupi. Statističke analize su korišćene za procenu udela ukupnih smrtnih slučajeva koji se mogu pripisati potrošnji UPF-a i uticaja smanjenja unosa UPF-a za 10, 20 i 50 procenata unutar ovih starosnih grupa, koristeći podatke iz 2019. godine.

U svim starosnim grupama i polovima, potrošnja UPF-a se kretala od 13 do 21 procenat ukupnog unosa hrane u Brazilu tokom perioda studije. U 2019. godini prerano je umrlo ukupno 541.260 odraslih osoba starosti od 30 do 69 godina, od kojih je 261.061 bilo od nezaraznih bolesti koje su se mogle sprečiti, pokazali su rezultati istraživanja.

Model je otkrio da se otprilike 57.000 smrtnih slučajeva te godine može pripisati konzumaciji UPF-a, što odgovara 10,5 procenata svih prevremenih smrti i 21,8 procenata svih smrtnih slučajeva od nezaraznih bolesti koje se mogu sprečiti kod odraslih od 30 do 69 godina.
Posledice u najrazvijenijim zemljama potencijalno još gore?

Naučnici sugerišu da bi u zemljama sa visokim dohotkom kao što su SAD, Kanada, Velika Britanija i Australija, gde UPF čine više od polovine ukupnog unosa kalorija, procenjeni efekat bio još veći.

Nilson je primetio da će ultra-obrađena hrana na kraju zameniti konzumaciju tradicionalnih celih namirnica, kao što su pirinač i pasulj, u Brazilu. Smanjenje potrošnje UPF-a i promovisanje zdravijeg izbora hrane može zahtevati višestruke intervencije i mere javnog zdravlja, kao što su fiskalna i regulatorna politika, promena okruženja za hranu, jačanje primene smernica za ishranu zasnovanu na hrani i poboljšanje znanja, stavova i ponašanja potrošača, studija je zaključena.istraživanje.
Efekti smanjenja unosa ultra-obrađene hrane

Smanjenje potrošnje UPF-a za 10 do 50 procenata moglo bi potencijalno sprečiti otprilike 5.900 do 29.300 prevremenih smrti u Brazilu svake godine, navodi studija.

Konzumacija UPF-a povezana je sa mnogim ishodima bolesti, kao što su gojaznost, kardiovaskularne bolesti, dijabetes, neki oblici raka i druge bolesti, i značajan je uzrok preventivne i prerane smrti među odraslim Brazilcima. Čak i smanjenje potrošnje UPF-a na nivoe od pre samo jedne decenije smanjilo bi povezanu preranu smrt za 21 procenat. Hitno su potrebne politike koje obeshrabruju potrošnju UPF-a, rekao je dr Nilson.

Posedovanje alata za procenu smrtnih slučajeva koji se mogu pripisati konzumiranju UPF može pomoći zemljama da procene teret promena u ishrani povezanih sa industrijskom preradom hrane i da osmisle efikasnije opcije politike u vezi sa hranom za promovisanje zdravije životne sredine.

Neki primeri ultra-prerađene hrane su prethodno upakovane supe, sosovi, smrznute pice, gotova jela, viršle, kobasice, sokovi, sladoled i kolačići, kolači, slatkiši i krofne iz prodavnice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari