Evropska svemirska agencija odobrila je izgradnju svemirskog teleskopa ARIEL (Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large-survey) koji će služiti za detaljno istraživanje atmosfera vansolarnih planeta koje kruže oko drugih zvezda.
Misija će otpočeti 2029. godine i pokušati da odgovori na pitanja: od čega se sastoje vansolarne planete i kako su nastale?
Astrofizičari Bečkog univerziteta zaslužni su za softver za pozicioniranje teleskopa i učestvovaće u naučnim pripremama za misiju. Pozicioniranje svemirskog teleskopa je od presudnog značaja za merenja koja teleskop vrši, saopštila je Kancelarija Grada Beča u Beogradu.
Vansolarne planete se ne vide, već se otkrivaju tako što se uoči njihov gravitaconi uticaj na zvezde.
Teleskop će imati primarno ogledalo dužine jednog metra sa spektrometrom i fotometrom.
Ovi uređaji će da analiziraju vidljivu i infracrvenu svetlost i detektuju minimalne promene sjaja zvezda pri prolasku vansolarnih planeta ispred njih.
Cilj prikupljanja i analiziranja ovih podataka jeste dobijanje informacija o hemijskom sastavu atmosfera vansolarnih planeta i oblaka koji se nalaze u njihovoj atmosferi.
„Prvi put ćemo moći da objasnimo dinamičnu atmosferu planeta oko dalekih zvezda, da ispitamo mogućnost života na njima i da na taj način bolje shvatimo uzajamni odnos između zvezda i njihovih planeta. Sigurni smo da ćemo otkriti nove vrste planeta sa atmosferama koje se ne mogu naći u našem Sunčevom sistemu“, izjavo je Manuel Gidel sa Instituta za astrofiziku i jedan od vodećih istraživača misije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.