Odrastanje u Japanu je nezamislivo bez mače.
To potvrđuje i nutricionistkinja Mičiko Tomioka, koja i danas svakodnevno pije ovo piće. Iako već godinama živi u SAD, Tomioka se nije odrekla svog omiljenog pića koje doprinosi dugovečnosti.
Mača je zeleni čaj u prahu koji sadrži ključne hranljive materije kao što su vitamini A, C i K, vlakna, proteini i aminokiselinu l-teanin, za koju se pokazalo da pomaže u poboljšanju sna, smanjenju stresa i jačanju kognitivnih funkcija.
Takođe sadrži polifenole kao što je epigalokatehin galat (EGCG). Polifenoli su prirodna jedinjenja u biljkama, bogata antioksidansima, koji mogu pomoći u borbi protiv bolesti i upala.
Studije su takođe pokazale da mača može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti i poboljšati zdravlje creva.
Medicinska i opuštajuća svojstva mače su među prvima koje su otkrili i uživali u njima budistički zen sveštenici i samuraji.
Potiče od iste biljke kao i obični zeleni čaj (Camellia sinensis), ali se mača gaji u hladu poslednjih 20 do 30 dana pre berbe, suši se i zatim pretvara u fini prah, za razliku od običnog zelenog čaja koji raste na suncu. Upravo je boravak u hladovini obezbedio mači titulu jednog od najzdravijih napitaka na svetu, jer u tom periodu dobija obilje hranljivih materija – antioksidansa, aminokiselina, vitamina i minerala.
Mača je zapravo ceo list čaja koji se konzumira samleven, što znači da kada ga dodamo u vodu, pijemo čistu biljku i uzimamo sve njene blagodeti. Proglašen je za jedno od najzdravijih pića na svetu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.