Od 2016. godine proizvođači hrane u Srbiji imaju zakonsku obavezu da jasno deklarišu upakovane prehrambene proizvode i da potrošače informišu o nutritivnoj vrednosti, sastojcima i mogućim alergenima. Jedan od projekata, koje je podržao Fond za inovacionu delatnost je softver za izračunavanje nutritivne vrednosti hrane „Nutrikator”.
Interesovanje za informacije o hrani nikada nije bilo veće, na globalnom nivou, a tako je i u Srbiji. Da li znamo šta jedemo? „Na svakom pakovanju postoji tabela energija masti, ugljeni hidrati i naravno sastav”, kaže Sonja Samardžić, prodavac, za RTS.
Informacije o tome šta sadrže prehrambeni proizvodi su važne za potrošače, ali i za proizvođače kako bi pratili zahteve potrošača za zdravom hranom.
„Jako je važno da se vodi računa o tome da potrošači mogu na policama da dobiju kvalitetnije i zdravije proizvode, jer je to bitno za zdravlje populacije. Naime, hrana je jedan od glavnih faktora rizika za mnoge hronične nezarazne bolesti, metaboličke bolesti, recimo dijabetes sa insulinskom rezistencijom, zatim kardiovaskularne bolesti, za kancere. I ukoliko se promeni struktura namirnica, logično je da će i populacija sama biti dosta zdravija”, izjavila je Vesna Vučić iz Centra izuzetne vrednosti za ishranu i metabolizam Instituta za medicinska istraživanja Univerziteta u Beogradu.
Proračun nutritivnih sastojaka, radi deklarisanja je alternativa laboratorijskoj analizi hrane, a uz podršku Fonda za inovacionu delatnost iz Pretpristupnih fondova Evropske unije i Ministarstva nauke razvijen je prvi softver u Srbiji i regionu za nutritivne proračune.
„Nutrikator je pokazao izvaredan potencijal njihovog tima i kroz program StartSmart su razvili svoj prvi prototip, a kasnije kroz program Ranog razvoja im je omogućeno da razviju svoje inovativno rešenje koje danas doprinosi zdravlju i dobrobiti njihovih korisnika”, kaže Milica Macura, savetnik za programe i projekte u Fondu za inovacionu delatnost.
„Nutrikator“ softver koristi bazu podataka sa 24.000 sastojaka i metodu proračuna Evropske agencije za informacije o hrani.
„Softver generiše nutritivnu tabelu koja sadrži proteine, masti, zasićene masne kiseline, ugljene hidrate, šećere, vlakna. Masti može da razdvoji na polinezasićene, nezasićene i omega 3 masne kiseline. Zatim, softver generiše i 14 vitamina i minerala i mikroelemenata.
Nutrikator je uglavnom namenjen malim i srednjim proizvođačima, zbog toga što oni nemaju dovoljno resursa da imaju angažovan svoj tehnološki tim koji bi se bavio označavanjem hrane i deklarisanjem”, objašnjava dr Kristina Lazarević, osnivač „Nutrikatora”.
Softver generiše deklaracije hrane, usaglašene sa domaćom i evropskom regulativom, a izračunava i preporučeni dnevni unos hranljivih materija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.