Braćo moja, molimo se bogu da nam dade jedinstvo i sloguuu, prolama se glas guslara, ispred šatora na Perovića livadama, u planinskom selu Marovac, tik uz administrativnu granicu sa Kosovom. „Otkosima livadu šaraju, jedni druge stižu i ćeraaajuuuu“, nastavlja prigodno pojanje, u slavu kosača. Oko njega se tiska sve više ljudi, pristiglih sa svih strana sveta, na zavičajno-turističku manifestaciju „Kosidba na Marovcu“. Manifestacija se održava svake godine, početkom jula. Ovog jula slavi deseti rođendan.

Domaćin ovogodišnje „Kosidbe“ Milivoje Ristović kaže da je zbog lošeg vremena došlo manje Marovčana i žitelja Jablanice nego ranije. Ipak, ima ih par stotina. Došli su iz Požarevca, Vršca, Novog Sada, Beograda, Zrenjanina, Leskovca, Niša, Beča… Stigli su iz Australije i Nemačke. Tu su da obiđu zavičaj, posete kuću i groblje, izljube rod i prijatelje. „Kosidba na Marovcu“ je, kažu, njihova krsna slava. Gosti na slavi su i pripadnici Žandarmerije, koji nisu Marovčani, ali baš na ovom mestu imaju svoj punkt. Tu su i ljudi iz Hitne pomoći, kosidba je „muška stvar“, može biti povređenih.

Takmičari i učesnici okupljaju se oko crkve na brdu, koju su sami sagradili. Pored crkve je veliki šator, sa stolovima, klupama i pivom na točenje. Sa spoljnje strane šatora nakačene su gusle. Sve ih je pravio Radonja Doderović, Leskovčanin iz Marovca, koji ih je, kaže, za života izradio više od 500. – Moje gusle su po celom svetu. Gde ima Srba, ima i njih. A jednu trećinu sam poklonio – kaže. Dodaje da, inače, „nisu skupe“, koštaju od 100 do 600 evra. U obližnjem, nešto manjem šatoru okreće se jagnje.

– Na ideju o ovakvoj manifestaciji došao sam devedesetih. Danas je ona prerasla regionalni karakter, tako da nam je ove godine, po prvi put, pokrovitelj Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva. Odobrilo nam je 300.000 dinara. Svi se nadamo da će u sledećim godinama „Kosidba“ ući u registar turističkih manifestacija Srbije – objašnjava Dušan Perović, Marovčanin koga nam predstavljaju kao idejnog tvorca „Kosidbe“.

Prekida nas „spiker“ koji preko zvučnika poziva kosače da se prijave, naoštre kose i „stanu u poredak“ kako bi otišli do livade na kojoj će se takmičiti. Kosači staju u vrstu, i uz zvuke „Marša na Drinu“ odlaze do travnatog terena za za „kosački meč“. Najstariji među njima, Dragoljub Popović, ima 82 godine. Najuspešniji je Radomir Ristović, trostruki pobednik i petostruki otac, koji danas živi u Beogradu. – Žao mi je što je sve manje kosača. I moj sin neće da kosi, kaže da mu je blam – objašnjava. Takmičenje počinje. Čuje se, zaista se čuje, huk kosa.

Najuspešniji je Miomir Papović iz Marovca, drugi je Miloš Radojević iz Sijarinja, treći – Dragomir Perović iz Marovca. U nadvlačenju konopa tradicionalno pobeđuje ekipa Jovića iz Medveđe, od kojih polovina izgleda kao Ervin Katona. Objašnjavaju da „vežbaju“ tako što tokom godine užetom vuku svoj traktor. Uspešni su i momci koji se takmiče u bacanju kamena sa ramena, skoku u dalj, gađanju vazdušnom puškom, i ispijanju piva…

Posle proglašenja pobednika seda se za sofu. Služi se salata, kajmak sir, jagnjetina i prasetina. Toči se pivo i rakija. Čuje se pesma i priče iz života. Ima i politike. – Struja je ovde došla tek 89, jer na našem groblju nema nijedne petokrake, svi naši su bili „bitlsi“- objašnjavaju neki. – Ođe nijedno imanje nije prodato Albancima, ako neće da ga kupe komšije Srbi, samo se ostavi da propadne – čuje se potom. – Marovac je na izdisaju, nekad je imao skoro hiljadu stanovnika, danas ih ima samo sedamdesetak – pričaju drugi. – Škola u Marovcu zatvorena je pre nekoliko godina. Poslednja četiri deteta bila su od jednog oca, Ristovića. A matičar u Ravnoj banji upisao je za četiri godine u pet sela samo jedno novorođeno dete. Šteta, ovo je mnogo lep kraj, nemaš dimnjak na 100 kilometara – tvrde treći.

– Da je lep – lep je, al je divlji i pust, ovde je međed uvek bio domaća životinja – samokritični su neki. Preciziraju da je asfalt u ovom kraju napravljen tek pre nekoliko godina, a da je do Marovca i danas neasfaltirano više od dva kilometra. Kombi Preduzeća za puteve, kojim smo došli, a sada se vraćamo, ozbiljno krivuda takvom, blatnjavom džadom. „Braćo moja, molimo se bogu da nam dade jedinstvo i sloguuu“, čuje se dok odlazimo.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari