Zbog visokog nivoa prirodnog šećera urme su obilan izvor energije, koja je potrebna nakon celodnevnog posta.
Tokom meseca ramazana vernici se uzdržavaju od jela, pića, pušenja i seksualnih odnosa tokom dana. Kada sunce zađe, većina muslimana posegnuće za urmom, slatkim smeđim voćem, kojim će prekinuti celodnevni post.
Urme, sveže ili osušene, sadrže važne vitamine, minerale i vlakna, a ujedno su i cenjene kao antioksidans koji štiti telo od više bolesti.
Zbog visokog nivoa fruktoze, prirodnog šećera koji sadrže, urme su obilan izvor energije, koja je potrebna nakon celodnevnog posta.
Urme dolaze u različitim oblicima i veličinama.
Svake godine, u svetu se proizvede oko devet miliona tona urmi, govore podaci Svetske organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija.
Uspevaju u zemljama sa dugim i vrućim letima, poput onih na Bliskom istoku i susednim državama.
Najveći svetski proizvođač urmi je Egipat, sa 18 odsto svetskog udela, a slede Saudijska Arabija sa 17 i Iran sa 15 odsto. Među 10 najvećih proizvođača su još Alžir, Irak, Pakistan, Sudan, Oman, Ujedinjeni Arapski Emirati i Tunis.
Urme se uzgajaju hiljadama godina.
Palme urme su ili muške ili ženske, a samo ženska biljka daje plod. Jedno starije drvo može dati oko 100 kilograma urmi po sezoni berbe, odnosno oko 10.000 urmi.
Izvor: Al Jazeera Balkans
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.