odećaFoto: Shutterstock/glamour

Bilo da se radi o starinskom nasleđu ili brzoj modi, sva odeća zaslužuje pažnju. Ne samo da je pažljivo i štedljivo pranje odeće znak poštovanja prema ljudskom radu i resursima koji su uloženi u izradu iste, već to može da produži njen životni vek.

Ipak, nije sva odeća ista. Postoji razlog zašto neke stvari bacamo na pranje nakon jednog nošenja, da bismo ubrzo shvatili da su se deformisale ili izbledele. Da li ste ikada obratili pažnju na šmek haljine od poliestera nakon noćnog izlaska? Ili se, sa druge strane, čudili džemperu za koji vaš tata tvrdi da ga nije prao od 1995. godine? Materijal je, dakle, i te kako bitan, pa se isplati birati tkanine koje su dugovečne.

Od drevnih do inovativnih i modernih, evo pet tkanina koje bi vam mogle pomoći da preskočite dan pranja veša:

Vuna

Svi imamo taj jedan skupljeni džemper koji nas još uvek proganja, ali kada se pravilno tretira, vuna je jedan od materijala koji se najlakše održavaju. Naime, vuna ima određena antimikrobna svojstva –  njena vlakna su obložena voštanim lanolinom (ista stvar koja ovčje krzno čini vodootpornim), koji odvodi vlagu iz tela i odupire se rastu bakterija koje izazivaju neprijatan miris, što znači da se može nositi iznova i iznova bez pranja. A zahvaljujući ultra finoj merino vuni, koja se sve više koristi za izradu majica, može biti i garderoba tokom cele godine.

Samo malo naparite ili proluftirajte svoje vunene komade kada im je potrebno osveženje – i pobrinite se da se što pre rešite fleka ukoliko nešto prospete po njima, jer vuna može biti osetljivija po pitanju osušenih mrlja. A kada odlučite da je vreme za pranje, budite nežni i  koristite blag deterdžent za vunu i svilu. Operite u hladnoj vodi i preskočite mašinu za sušenje veša jer nećete ponovo napraviti tu grešku!

Teksas

Možda ste se zamerili ljudima koji su vam rekli da „ne bi trebalo da perete farmerke“, ali ta tvrdnja stoji. Zahvaljujući svom poreklu kao izdržljiva radna odeća za fizičke radnike, teksas nije dizajniran da se nosi sa toplom vodom. Prekomerno pranje može dovesti do bledenja i skupljanja, kao i do uništavanja zaštitnog znaka tkanine da se vremenom oblikuje prema vašem telu.

Bolje se držite parcijalnog čišćenja mrlja i provetravanja napolju za osveženje. Dok će istinski ljubitelji teksasa godinama izbegavati pranje, oni gadljivi mogu to činiti nakon svakih desetak nošenja. A kada operete farmerke, okrenite ih naopačke da biste smanjili oštećenje od trenja i perite na niskoj temperaturi kako biste izbegli da ih ponovo upropastite.

Ovo je odeća koju (gotovo) nikada ne morate da perete 1
Foto: Shutterstock/Zuev Ali

Lan

Iako postoji najmanje 10.000 godina, lan i dalje izgleda sveže svakog leta – kao i vi, jer je lanena tkanina prirodno prozračna. Osim troga, on uklanja vlagu sa tela, brzo se suši i ima antimikrobni silicijum, koji pomaže u sprečavanju onog neprijatnog mirisa koji možete da povežete sa garderobom za toplo vreme.

Istina, lan se dosta gužva. Ali ako ne volite previše gužvav izgled, onda je bolje da naparite ili peglate lanene komade pre nego da ih  perete prečesto, jer je veća verovatnoća da će snažna centrifuga stvoriti puno nabora. Isto tako, izbegavajte izbeljivač, koji oštećuje tkaninu, i preskočite omekšivač, koji može ostaviti talog zbog koga će lan delovati čvršće. Najbolji način da ga omekšate je ste da ga nosite što više – vaša lojalnost će biti nagrađena.

Konoplja

Dugi niz godina nošenje komada od konoplje izazivalo je osećaj kao da grlimo drvo, ali to ne mora da bude toliko neprijatno iskustvo. Zapravo, u pitanju je vrlo udobna tkanina, koja, poput lana, postaje sve mekša sa godinama. Zahvaljujući svojoj strukturi šupljih vlakana, konoplja ima sposobnost termoregulacije i prirodno je antibakterijska, zbog čega ne bi trebalo da je perete prečesto. Osim toga, u pitanju je usev koji ne zahteva pesticide, zbog čega izaziva manje znojenja.

Ova lagana tkanina nije sklona skupljanju ili oštećenju i uglavnom lepo podnosi pranje u mašini za veš. Ali najbolje je da je perete i sušite na niskoj temperaturi i koristite nežni deterdžent bez izbeljivača ili drugih jakih hemikalija koje će oštetiti vaše nežne i meke komade od konoplje.

Liocel

Iako se uglavnom prodaje pod nazivom brenda Tencel, liocel je alternativa viskozi, napravljena od drvene pulpe. Među svojim brojnim svojstvima, liocel važi za tkaninu koja se „efikasno nosi sa vlagom“, zahvaljujući sitnim kanalima između njegovih celuloznih vlakana koji pomažu da apsorbuju znoj i održavaju vas suvim – zbog čega ćete ga sve češće nositi u formi aktivnog veša. To naravno ne znači da nedeljama ne perete svoju odeću za teretanu, ali što se tiče svakodnevne odeće od ovog materijala, možda ćete je ređe „njuškati nego komade od poliestera ili pamuka.

Mrlje čistite na licu mesta, (ali izbegavajte previše trljanja, jer to može oštetiti tkaninu), a kada dođe vreme za pranje, koristite delikatan ciklus na 30 stepeni ili još nižoj temperaturi i osušite na vazduhu.

Izvor: The Guardian 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari