Odmor u etno selima - beg od civilizacije 1

Ekološki samoodrživa etno sela, smeštena u divljini u morskom zaledju, postaju novi oblik turističkog biznisa u Crnoj Gori.

Pioniri u tom poslu su selo Klinci na poluostrvu Luštica i Žljebi kod Herceg Novog. Jedno opremljeno luksuzom i bazenima a drugo prožeto duhom starih vremena i lucidnim hedonizmom imaju isti cilj – da omoguće ljudima beg od civilizacije.

Bogdan Kaluđerović većinski je vlasnik pet od devet kamenih kuća u etno selu Klinci koje je privi difuzni samoodrživi hotel u Crnoj Gori raspoređen u više objekata. Pre osam godina odlučio je da imanje, koje je nasledio od predaka, renovira i pretvori u mesto za odmor.

U ovom selu se skuplja i reciklira kišnica, koristi se solarna energija, gosti se hrane iz bašte hotela a eventualni nedostatak namirnica nadopunjuje se kupovinom iz komišijskih bašti  dok se za ogrev koristi otpadno drvo koje se sakupi u okolnoj šumi.

„Mi radimo cele godine, imamo centralno grejanje i otvoreni smo uvek. Posebno sam ponosan na to što smo dobro popunjeni i zimi, u toku novogodišnjih i božićnih praznika“, kaže Bogdan.

U restoranu se služi hrana koja se proizvede u njihovoj bašti sa organskim povrćem a ponešto se dokupi i u selu. Gosti imaju mogućnost da uzmu šerpicu, odu u vrt u uberu šta hoće da jedu za salatu.

Ono čime su limitirani je voda, jer selo nema gradski vodovod, pa su primorani da vodu kupuju po ceni od 11 evra za kubik a dnevna potrošnja hotela je prosečno izmedju četiri i pet kubika. Međutim, ništa od toga gosti ne osete.

Odmor u etno selima - beg od civilizacije 2

Jedna britanska agencija pet godina rentirala je selo Klinci, pa su domaćini uradili sertifikaciju i standardizaciju prema britanskim standardima tako da hotel trenutno ima „četiri plus“ zvezdice za smeštaj na selu.

Apartmani su prosečne površine od 55 metara kvadratnih, svi imaju centralno grejanje, klimatizovani su, gledaju ka moru a u jeku letnje sezone dnevni najam apartmana iznosi oko 170 evra.

Gosti imaju priliku da uživaju i u dobro osmišljenim sadržajima, jer se u selu održavaju modne revije, filmski festivali, muzički džez festivali, a hotel poseduje i sopstveni Escape Room .

„To je prvi Ecape Room u Crnoj Gori. Oko 80 odsto zagonetki nalazi se u kuli koja je sazidana u 17. veku a preostalih 20 odsto na imanju. To smo napravil sa idejom da ponudimo dodatni sadržaj gostima“, kaže Bogdan.

Prve nedelje avgusta u bioskopu na otvorenom u porti sesoke crkve organizuje se reprizni Hercegnovski filmski festival.

Prošle godine održan je nulti festival a ove godine će biti prvi po redu, objasnio je on i dodao da u bioskopu na otvorenom ima oko 150 sedećih mesta, projekcije su besplatne a prošle godine je posećenost bila stoprocentna.

„Ono na šta sam posebno ponosan je da je modni kreator Kavali poslao svoju manekenku, šminkerku i šest svojih haljina da bi snimili svoj editorijal u Klincima“, rekao je Bogdan.

Selo Žljebi, prepoznatljivo po kamenim krovovima i fantastičnim vidikovcima, oko 800 metara iznad mora i 14 kilometara od Herceg Novog, takođe je počelo da razvija turizam.

Odmor u etno selima - beg od civilizacije 3

U selu je počela da radi konoba , nastala strpljivom rekonstrukcijom nekadašnjeg spremišta sa seno uz koju je obnovljeno još nekoliko i do 300 godina starih kuća.

Prva ideja je bila da spreče svoje porodične kuće od propadanja a onda su vlasnici ovog kamenog kompleksa namerili da sve to podele i sa turistima.

Nikola Sikimić, jedan je od vlasnika koji stpljivo već 20 godina radi na obnovi ovih kamenih zadanja, jer veruje da bi ovo selo moglo biti turistička atrakcija, u prvo vreme za organizovane grupe, a kasnije možda i kao odmaralište za turiste željne mira i tišine u netaknutom prirodnom ambijentu.

Selo je jedinstveno po načinu gradnje jer su krovovi kuća prekriveni kamenim pločama, što kako kaže Nikola, stvara prirodnu hladovinu u tim objektima.

Nikola je u blizini kamenog zdanja zasadio i nekoliko bašti sa organskom hranom koju sada koristi njegova porodica ali i putnici koji dođu u njegovu konobu.

„Cilj mi je da ovo selo oživim. Zarada mi nije najvažnija. Namera mi je da pokažemo turistima sve  što imamo i što smo sami stvorili“, zaključio je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari