Fama o Apatinu, kao gradu bogatih, ili bar dobrostojećih građana, počela je da se širi pre nekoliko godina, kada su akcionari Apatinske pivare za akcije dobili „brdo evra“, kada su građani ovog gradića na obali Dunava „optuživani“ da dižu cene stambenih kvadrata u Novom Sadu i Beogradu.

Fama o Apatinu, kao gradu bogatih, ili bar dobrostojećih građana, počela je da se širi pre nekoliko godina, kada su akcionari Apatinske pivare za akcije dobili „brdo evra“, kada su građani ovog gradića na obali Dunava „optuživani“ da dižu cene stambenih kvadrata u Novom Sadu i Beogradu. „Evro groznica“ pripada prošlosti, a Apatinci ni danas ne mogu da se požale.
Prosečna plata u ovoj opštini je 40.000 dinara, a o mogućnostima građana, ne samo Apatina nego i sela Prigrevice, Svilojeva, Sonte i Kupusine, govori i podatak da se ovde, kao retko gde, i dalje uvode mesni samodoprinosi za rešavanje komunalnih problema. U samom gradu u poslednje tri godine prikupljeno je više od 300 miliona dinara. Apatinci imaju i dobar „prolaz“ u Fond za kapitalne investicije Republike Srbije i Fond za kapitalna ulaganja AP Vojvodine, a uz sopstveni novac, preko Direkcije za izgradnju grada za tri godine investirano je više od 720 miliona dinara.
Nema, međutim, svaki Apatinac debeo buđelar. Na spisku nezaposlenih je oko 5.000 osoba, ali se čine ozbiljni napori da se taj spisak tanji. Opština je, na primer, izdala u zakup na 99 godina nekoliko lokacija za industrijske pogone po ceni od dinar po kvadratu, ali uz obavezu investitora da otvara nova radna mesta. Po najavama, na ovaj način u dogledno vreme biće zaposleno oko 200 radnika. Mnogo više se očekuje od robno-transportnog centra, koji treba da omogući otvaranje oko 2.000 radnih mesta. Ovog proleća biće otvorena međunarodna marina za belu flotu, a prema najavama, biće svrstana u kategoriju „četiri lengera“, što podrazumeva evropski nivo opremljenosti marina na Dunavu. Opština je velikodušna i prema studentima – stipendijama nagrađuje najbolje, sa prosečnom ocenom iznad 8,50, ali i one koji zbog slabijeg materijalnog stanja ne bi mogli na studije. Trenutno stipendije prima 228 studenata viših i visokih škola. Pripravnici, njih oko 90, takođe dobijaju po 7.000 dinara mesečno za vreme jednogodišnjeg stažiranja. Česta su i razna druga socijalna davanja sugrađanima koji su u nevolji. Apatin je svrstan u deset najperspektivnijih opština u Srbiji. Opština budućnosti, dakle. A ovde se i te kako brine o mladom naraštaju. Preko Sportskog saveza obezbeđuju se sredstva za rad oko 40 sportskih klubova u opštini. Opština plaća stručan rad (trenere), kotizaciju za takmičenja, troškove prevoza i sudijske takse, a korišćenje sportskih objekta je besplatno. U selima Sonta i Prigrevica izgrađene su sportske dvorane, vredna svaka oko 80 miliona dinara. Rukometna, košarkaška, odbojkaška i slična takmičenja sa tribina može da prati po 500 gledalaca. Sportsku halu, istog tipa, uskoro treba da dobije i Kupusina. U Banji Junaković, pak, gradiće se akva-park, ali i kuglana sa osam staza.
Biti u Apatinu, gradu uz samu reku, a ne probati ribu, paprikaš ili prženu, veliki je propust. Nekad je bio čuven restoran „Šaran“, sada je tu i „Zlatna kruna“. A za provod, mlađim osobama preporučuje se „Plava ruža“, lokal košarkaša Željka Rebrače, na samoj obali rukavca Dunava. Ako ste, pak, pecaroš, lovac, ljubitelj prirode, okolina Apatina će vas svakako zadovoljiti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari