Od hladne Finske do užarene Afrike seoba orla ribara, ptičje vrste koja naseljava sve kontinente osim Antartika, odvija se dva puta godišnje preko naše zemlje, pokazuju podaci Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Orao ribar u Srbiji ima status strogo zaštićene vrste, koja se na ovim podnebljima ne gnezdi gotovo 100 godina.
Našu zemlju ova ptica samo preleće ili se u njoj, za vreme seobe, samo kratko zadržava.
Prošlog novembra ornitolozi su preko odašiljača pratili let desetogodišnjeg orla ribara, koga su finski ornitilozi nazvali Oli, a koji je tokom jesenje seobe nekoliko dana boravio je u Grdeličkoj klisuri gde je stradao od strujnog udara na pruzi Beograd-Skoplje.
U Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije kažu da su finskim kolegama vratili su satelitski odašiljač, koji je ovog leta postavljen na novog orla ribara, nazvanog Rami.
Odrasli mužjak orla Rami, koji se ove godine gnezdio u Finskoj, jesenju seobu započeo je 20. septembra na finsko-švedskoj granici kod mesta Tornio.
Na kranje odredište na sever Nigerije stigao je 31. oktobra nakon više od 6.500 pređenih kilometara, prosečno prevaljujući 160 kilometara po danu.
Prvu afričku noć Rami je prespavao na dalekovodnom stubu, a narednih 11 dana preletao je Saharu, odmarajući i spavajući na stenama i peščanim dinama.
Trenutno se nalazi u plodnoj dolini reke Komadugu Gana gde će verovatno provesti narednih 5 meseci.
Orlovi ribari naseljavaju vodena staništa bogata ribom, najčešće slatkovodna jezera.
Velika gnezda grade na vrhu krošnji starih stabala. Istraživanja su pokazala da orlovi ribari u prirodi žive do 32 godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.