otapanje ledaFoto: Tony Skerl / Shutterstock.com

Kada bi se sav led na Zemlji otopio, naša planeta bi doživela pravu kataklizmu, piše portal „Upworthy“.

Dok se ekološki aktivisti i dalje suočavaju sa neznanjem, nevericom ili čak prezirom dela javnosti skeptičnog prema klimatskim promenama, dok upozoravaju na globalno zagrevanje i rapidno topljenje leda, njima se pridružuju i podržava ih sve više naučnika koji iznose jasne podatke: led nestaje velikom brzinom i posledice su neizbežne.

Kataklizma se neće desiti odmah, ali treba je na vreme zaustaviti.

Prema studiji objavljenoj 2021. godine, globalni gubitak leda se naglo povećao u poslednje dve decenije, skočivši sa oko 760 milijardi tona godišnje tokom 1990-ih na više od 1,2 biliona tona godišnje tokom 2010-ih.

Glečeri se tope

U međuvremenu, druga  studija organizacije NASA o ledenom pokrivaču Grenlanda otkrila je da su najmanje 74 glavna glečera koji završavaju u dubokim okeanskim vodama ozbiljno potkopana i oslabljena.

Međutim, globalna naučna zajednica još potcenjuje obim ovog efekta i njegove implikacije na porast nivoa mora.

– Zamislite da ste uklonili stopala glečera, rekao je Erik Rino, koautor studije i istraživač glečera u NASA-inoj laboratoriji, za Vašington post.

– Ako otopite noge, celo telo glečera će se srušiti. I to topljenje se dešava brže nego što smo očekivali, kaže istraživač.

Njegovo mišljenje je da je opasnost velika i da do porasta nivoa mora može doći i pre nego što to procene neke druge institucije i udruženja.

Mračna slika bez leda

Pre nekoliko godina „National Geographic“ je organizovao vizuelizaciju ekstremnog scenarija u kome se sav led na Zemlji iznenada topi. U saradnji sa naučnicima i univerzitetima širom sveta, napravljena je tačna predstava kako bi Zemlja izgledala da se nivo mora poveća za 65 metara. To bi zahtevalo topljenje leda na kontinentima, što uključuje snežni pokrivač, glečere i ledene pokrivače, kao i led u okeanima i jezerima.

Business Insider, je na osnovu ovog istraživanja, napravio video.

Brojni evropski gradovi, poput Brisela i Venecije, bili su potopljeni. U Africi i na Bliskom istoku, Dakar, Akra i Džeda bi doživeli sličnu sudbinu. Milioni ljudi u azijskim gradovima poput Mumbaja, Pekinga i Tokija bili bi primorani da napuste svoje domove zbog porasta nivoa mora i primorani da se presele u unutrašnjost.

U Južnoj Americi, Rio de Žaneiro i Buenos Ajres bi nestali pod vodom. Što se tiče Sjedinjenih Država, svet bi gledao kako gradovi poput Hjustona, San Franciska, Njujorka i cele države Florida polako tonu u more.

Upozorenje

Zato je poslato upozorenje: naše kontinuirano oslanjanje na fosilna goriva neumoljivo zagreva planetu.

Studija naučnika iz Amerike, Velike Britanije i Nemačke, objavljena u časopisu „Science Advances“, upozorava da imamo dovoljno fosilnih goriva na raspolaganju da potpuno otopimo ledeni pokrivač Antarktika – možemo sami sebe da uništimo.

– To se ne bi desilo preko noći, ali je neverovatno da naši postupci danas menjaju lice planete i da će se posledice osećati desetinama hiljada godina u budućnosti, rekla je klimatolog Rikarda Vinkelman sa Potsdamskog instituta za istraživanje uticaja klime.

– Ako želimo da izbegnemo da Antarktik ostane bez leda, moramo da zadržimo ugalj, gas i naftu u zemlji, njen je stav.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari