Civilizacije drevnog Meksika ostavile su za sobom brojne tragove o svojoj kulturi, građevine i artefakte koji i dan-danas privlače posetioce, ali poslednje otkriće možda je najšokantnije do sada – i verovatno najjezivije.
Tim arheologa otkrio je u centralnom delu Meksika ruševine hrama posvećenog važnom pretkolumbovskom bogu Ksip Toteku, koji je obično prikazivan kao ljudski leš bez kože. Ovo božanstvo – poznatije kao Odrani gospodar – slavljeno je širom Srednje Amerike, a povezivano je sa plodnošću i prirodnom obnovom.
Do otkrića hrama i artefakata u vezi sa Ksip Totekom došlo je prilikom iskopavanja ruševina na lokalitetu koji su sagradili Popoloka Indijanci, u meksičkoj saveznoj državi Puebla. Popoloka Indijanci gradili su na ovom području vekovima, počevši od 900. godine, sve dok ih nisu osvojili Asteci.
U samom hramu, za koji meksički Nacionalni institut za istoriju i antropologiju tvrdi da je sagrađen između 1000. i 1260. godine, istraživači su pronašli artefakte u vezi sa pomenutim božanstvom: dve ogromne ljudske lobanje izrezbarene od kamena i kameni torzo koji predstavlja Ksip Toteka. Ovaj torzo ima dodatnu ruku koja visi preko leve ruke, što – smatraju naučnici – ukazuje da na to da je nosio kožu onih koji su ritualno žrtvovani.
„Kao skulptura, to je veoma lepo umetničko delo“, kaže arheološkinja Noemi Kastiljo Tehero sa Nacionalnog instituta za istoriju i antropologiju.
„Visoko je oko 80 centimetara i ima rupu u stomaku koja je služila, kako navode izvori, da se u nju stavi zeleni kamen i da se statue ožive za potrebe ceremonija.“
U saradnji sa Centrom za promociju nauke, „Danas“ predstavlja izabrane priče sa naučnopopularnog portala elementarium.cpn.rs
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.