Ova biljka jača rad svih žlezda, daje snagu, snižava holesterol, jača mišiće, pomaže kod letargije, a poznata je i po rakiji.
Od davnina se koristi u tradicionalnoj medicini za bolji apetit, za probleme sa žuči, za nerve, cirkulaciju, žlezde i za bolje zdravlje probave.
Žuta lincura je samonikla biljka koja raste u planinskom okruženju i zaštićena je biljna vrsta.
Poznata je i kao lincura, vladislavka i gorki koren. Najlekovitiji deo biljke je koren od kog se pripremaju gorki čaj, ulja i tinkture, a treba reći da se ova biljka najviše koristi u industriji alkoholnih pića.
Ova planinska lepotica poznata je po rakiji koja je fenomenalna za jačanje imuniteta, posebno posle jakih tretmana lekovima i zračenjem.
Recept za čaj od žute lincure je posebno cenjen jer, pored navedenih, ova biljka ima i mnoga druga blagotvorna dejstva koja su pravo čudo za naš organizam.
Jednu malu kašičicu prahaove biljke ili kašičicu grubo iseckanog korena preliti sa dva decilitra vrele vode i tek posle tridesetak minuta poklopiti i dobro procediti.
Čaj piti dva do tri puta dnevno, nezaslađen, najmanje sat vremena pre jela.
Veoma je važno konsultovati se sa stručnjakom, a koristiti drevne recepte samo uz odobrenje lekara, prenosi n1.hr.
Na Balkanu se javlja najviše u Bosni, Lici, jugozapadnoj Srbiji i Raškoj oblasti. Raste na nadmorskim visinama od 300 do 2.500 m, pa se tako na planini Stolovi, u Ibarskoj klisuri, javlja na 300-400 m, na Sinjajevini (Crna Gora) na 2.100 m, dok se na Pelisteru (Makedonija) javlja do 2.300 m. Lincura iz Bosne je na glasu po svom kvalitetu, a ona sa Zlatibora poznata je u svetu kao jedna od najboljih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.