Ova biljka popravlja krvnu sliku, leči jetru i reguliše šećer 1Foto: Bettina Sentner / Alamy / Alamy / Profimedia

 

Biljka koja je jestiva od korena do cveta.

Da korovi ne moraju da budu nužno loši, potvrđuje nam i slučaj maslačka, invazivne i sveprisutne biljke koja u proleće ukrašava livade svojim žutim cvetovima. Potrebno je samo sagnuti se i ubrati ga.

Moćan je antioksidans, čisti jetru i krv, jak je diuretik, pa čisti i bubrege, pomaže kod urinarnih infekcija. Najnovija istraživanja pokazuju pozitivan uticaj maslačka na ženske hormone i reproduktivne organe, pa se preporučuje u menopauzi.

Istraživanja pokazuju i njegovu efikasnost u regulisanju nivoa šećera u krvi, pa se preporučuje i kod dijabetesa. Stabljike ovog cveta regulišu metabolizam, podstiču rastvaranje žuči i pomažu kod stomačnih tegoba.

Njegove cvetove je najbolje brati tokom sunčanog dana, kada su otvoreni, a zatim ih možete tostirati ili dodati u salatu. Od njih se pravi svež sirup protiv kašlja, kao i mast koja pomaže kod hemoroida.

Od cvetova maslačka možete napraviti i sirup koji je odličan za jačanje otpornosti organizma, čišćenje krvi i regulisanje varenja.

I čaj od maslačka je lekovit.

Skuvajte dve šolje cvetova maslačka u dva litra vode. Procediti i dodati 1 kg meda i sok od dva limuna. Zatim kuvajte na tihoj vatri i neprestano mešajte, dok ne dobijete sirup. Sipajte u čistu staklenu flašu i dobro zatvorite. Uzimajte jednu supenu kašiku dva do tri puta dnevno.

Čaj od listova maslačka pomaže u smanjenju raka dojke, a čaj od korena maslačka sprečava širenje ćelija raka dojke i prostate. Zbog brojnih drugih zdravstvenih efekata treba ga uključiti u redovnu ishranu. Možete ga koristiti kao spanać, dodati u salatu, praviti sosove od njega, dodati u testeninu, pirinač, supe ili napraviti ukusan smuti sa dodatkom drugih biljaka. Deluje kao blagi laksativ koji podstiče varenje, poboljšava krvnu sliku, podstiče apetit i balansira prirodne i korisne bakterije u crevima.

Prirodna i biljna terapija je moćna i široko se koristi u lečenju mnogih tegoba i bolesti. Međutim, ona ne može da zameni doktora. Za sve dijagnostičke procedure i lečenje bolesti prvo se konsultujte sa lekarom.

Lekovite biljke u vidu dodataka ishrani, tinktura, čajeva i krema nisu zamena za lekove koje vam prepiše lekar, ali vam mogu pomoći kao potporna terapija nakon konsultacije i dogovora sa lekarom i/ili stručnim licem. Ponekad će i same lekovite biljke biti dovoljne da spreče razvoj simptoma, smanje neke reakcije ili podstiču samoizlečenje i oporavak. Ipak, imajte na umu da pojedini biljni preparati mogu izazvati neželjene reakcije, pa se pre uzimanja obavezno konsultujte sa obrazovanom i stručnom osobom, piše živim.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari