U odluci koja se donosi skoro pet godina, američka Uprava za hranu i lekove (FDA) dozvolila je proizvođačima jogurta da navedu da ta namirnica može smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2, prenosi CNN.
Jogurt je proizvod dobijen fermentacijom ili kuvanjem mleka uz pomoć specifičnih bakterija, a naveden je kao namirnica koja smanjuje rizik od dijabetesa tipa 2.
Odličan je izvor kalcijuma i fosfora, minerala neophodnih za pravilan razvoj i rast kostiju i zuba. Takođe sadrži značajne količine vitamina B2, neophodnog za pravilno ćelijsko disanje i dobijanje energije iz ugljenih hidrata, masti i nekih aminokiselina.
Riboflavin je vitamin koji pomaže druga dva vitamina B grupe: tiamin (vitamin B1) i piridoksamin (vitamin B6). Jogurt obezbeđuje i vitamin B12, koji je, između ostalog, neophodan za rast i razvoj ćelija, za pravilno sazrevanje crvenih krvnih zrnaca i za održavanje nervnog sistema.
Američka agencija za hranu i lekove (FDA) dozvolila je proizvođačima jogurta da tvrde da hrana može smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2.
„Da bi se osiguralo da ove tvrdnje nisu obmanjujuće, moraju biti propraćene odricanjem odgovornosti ili drugim odgovarajućim jezikom kako bi se potrošačima tačno preneo nivo naučnih dokaza koji podržavaju tvrdnju“, navodi agencija.
U slučaju jogurta, prihvaćeno je da prema ograničenim naučnim dokazima, redovna konzumacija jogurta, najmanje dve šolje (tri porcije) nedeljno, može smanjiti rizik od bolesti od koje boluje oko 462 miliona ljudi širom sveta.
Na osnovu dve studije, FDA je zaključila da je ova preporučena količina jogurta neophodna za postizanje navedenog efekta.
Inače, jogurt u čaši u prodavnicama po Srbiji košta 40 dinara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.