aksolotlFoto: axolotlowner / Shutterstock.com

Aksolotl je meksički neotenični repati vodozemac iz familije tigrastih daždevnjaka. Larve ove vrste ne prolaze kroz metamorfozu, tako da odrasle jedinke žive u vodi i zadržavaju škrge.

On potiče iz jezera koja se sada većim delom nalaze ispod Meksiko Sitija. Zbog svoje sposobnosti da regenerišu delove tela, aksolotli imaju veliku primenu u biološkim istraživanjima.

Budući da su nastanjeni isključivo u meksičkim jezerima Šočimilko i Čalko, oni su označeni kao ugrožena vrsta. Mnoge jedinke ove vrste, međutim, nalaze se u laboratorijama širom sveta, a neki ljudi ih imaju i za kućne ljubimce.

Naučnici su zapanjeni regenerativnom moći koju poseduju ove životinje.

„Možete im preseći kičmenu moždinu, zdrobiti je ili čak izvaditi jedan deo ali će se ona regenerisati. Možete preseći ekstremitete na bilo kom mestu- zglob, lakat, nadlaktica i oni će se potpuno regenerisati. Nakon regenerisanja ne javljaju se nikakvi nedostaci, nema ožiljaka na koži na mestu amputacije, svako tkivo se zamenjuje. Mogu regenerisati isti ekstremitet 50, 60, 100 puta. I svaki put to urade savršeno“, prenele su Naučne novosti impresije jednog naučnika.

Aksolotli su čak 1.000 puta otporniji na kancer od sisara. Zbog ove činjenice, kao i gore pomenutih fantastičnih regenerativnih sposobnosti, ove životinje su naročito interesantne naučnicima, koji bi voleli da otkriju kako da isti mehanizam regeneracije prenesu na druge životinjske vrste, ali i čoveka.

Naravno, to je još uvek naučna fantastika, ali ponekad se pomaci u nauci dešavaju brže nego što bi bilo ko mogao da pretpostavi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari