Ovaj začin je odličan za zdravlje creva i verovatno ga imate već u kuhinji 1Foto: Stelian Adrian Stanci / Panthermedia / Profimedia

 

Važno je da probavni sistem i creva budu zdravi, kao i ostatak tela. Iako je primarna svrha creva da svare hranu, njihov uticaj je zapravo mnogo veći.

Creva utiču na imunitet, raspoloženje, pa čak i na telesnu težinu i kvalitet sna. Takođe, održavanje zdravog mikrobioma creva je važno za prevenciju i upravljanje bolestima.

U crevima ima mnogo bakterija koje se nazivaju crevni mikrobiom. Unutar tog mikrobioma postoje dobre i loše bakterije. Davanje prioriteta usvajanju zdravih navika u ishrani i načinu života pomaže da broj dobrih bakterija bude veći od loših i održava raznolikost ovih bakterija, što je ključno za zdravlje creva.

Gastroenterolozi Vill Bulsevik i Ritu Nahar izdvojili su jedan popularan začin za koji tvrde da je najbolji za konzumiranje za zdravlje creva, a to je kurkuma.

„Kurkuma je srodnik đumbira koji ima topao, blago gorak ukus i izraženu narandžastu boju i često se koristi u indijskoj i delovima azijske kuhinje. Međutim, osim u kulinarske svrhe, kurkuma je poznata i po svojim potencijalnim zdravstvenim prednostima zahvaljujući aktivni sastojak, kurkumin, koji ima antiinflamatorna svojstva“, objašnjava Bulsevik za Eating Well.

Lekari su otkrili nekoliko prednosti redovnog konzumiranja ovog začina.

Podržava zdraviji mikrobiom creva

Kako Eating Well izveštava, istraživanje je pokazalo da odnos između kurkumina i vašeg mikrobioma ide u oba smera. Prvo, kurkumin pomaže u održavanju pozitivnog balansa korisnih bakterija u crevima. Drugo, sve te dobre crevne bakterije razgrađuju kurkumin i stvaraju antioksidativna i antiinflamatorna jedinjenja koja podržavaju zdravlje creva i opšte zdravlje.

Pomaže u smanjenju upale

Mlevena kurkuma ima zlatnu nijansu, dok je sveža kurkuma svetlo narandžaste boje. Ovakva hrana bogata dubokim bojama sadrži velike količine polifenola. Ova jedinjenja, prisutna u voću, povrću, bilju i začinima, nude potencijalne zdravstvene koristi. Na primer, polifenoli mogu pomoći u smanjenju upale i takođe imaju antioksidativna svojstva koja neutrališu slobodne radikale koji oštećuju ćelije.

Kurkuma je u nekim studijama povezana sa nižim nivoima upale, delimično zahvaljujući sadržaju polifenola.

„Istraživanja su pokazala da kurkumin može pomoći u promovisanju zdravog mikrobioma creva, smanjenju upale u digestivnom traktu i ublažavanju simptoma digestivnih poremećaja kao što su sindrom iritabilnog creva i inflamatorna bolest creva“, kaže dr Ritu Nahar.

Kako drugačije možete poboljšati zdravlje creva?

Ako tražite dodatne načine da podržite zdravlje creva, Bulsvik i Nahar imaju neke predloge:

Jedite više biljne hrane: voće, povrće, integralne žitarice, semenke, orašaste plodove i mahunarke koje sadrže vlakna.

Bolje upravljajte stresom: Smatra se da hronični stres ima negativan uticaj na zdravlje creva tokom vremena. Probajte jogu, meditaciju ili vežbe dubokog disanja da biste se smirili kada ste pod stresom.

Hidratacija: Adekvatan unos tečnosti pomaže probavnom sistemu da pravilno funkcioniše tako što omekšava stolicu i podržava crevnu sluznicu.

Konzumirajte prebiotike i probiotike: jogurt, kefir, integralne žitarice, mahunarke, beli luk, banane, crni luk i slično.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari