Ovako izgleda najdublja podzemna građevina na svetu 1Foto: Shen Bohan / Xinhua News / Profimedia

 

Nekadašnji rudnik zlata preuređen je u najdublje podzemno postrojenje na svetu.

Neke od najupečatljivijih podzemnih građevina danas su istraživačke laboratorije, a jedna od novijih nosi titulu najdublje. Nalazi se ispod planine Đinping u kineskom Sečuanu, a podignuta je na mestu nekadašnjeg rudnika zlata, nešto manje od dva i po kilometra ispod površine zemlje.

Mnogi osetljivi projekti se premeštaju u podzemlje jer se tamo mogu izvoditi eksperimenti sa znatno manje kosmičkog zračenja. Prvi deo kineske podzemne laboratorije Đinping završen je krajem 2010. godine i tamo su sprovedena neka od najznačajnijih istraživanja fizike tamne materije i neutrina.

Godine 2020. počela je izgradnja drugog dela laboratorije – DURF (The Deep Underground and Ultra-low Radiation Background Facility for Frontier Physics Experiments) koji je završen krajem prošle godine. Može se pohvaliti, između ostalog, ultra-niskim fluksom kosmičkih zraka, izuzetno niskim zračenjem životne sredine i izuzetno niskom koncentracijom radona (plemenitog gasa).

DURF je interdisciplinarni naučno-istraživački centar koji će više integrisati fiziku čestica i nuklearnu astrofiziku. Trenutno se tamo odvija tridesetak projekata, a prostor laboratorije se u budućnosti može proširiti ukoliko se ukaže potreba.

Nekadašnji rudnik zlata ne samo da je umnogome olakšao izgradnju, odnosno ugradnju laboratorije, već je svojom povoljnom lokacijom i pojednostavio pristup i rad u njoj.

Ovo bi vas moglo razočarati – iako se radi o najdubljoj podzemnoj građevini na svetu, ipak se nalazi dosta iznad površine mora, a na -2.400 metara ulazite – pravo.

Naime, planina Đinping izdiže se iz svog podnožja samo oko kilometar i po u visinu, a neke od njenih oblasti su četiri i po hiljade metara nadmorske visine, prenosi punkufer.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari