Ove namirnice mogu da povećaju rizik za dobijanje raka, a neke jedete svakodnevno 1Foto: Giuseppe Lombardo / Alamy / Alamy / Profimedia

 

Postoji mnogo vrsta raka, kao i mnogo potencijalnih uzroka. Iako još nisu poznati svi odgovori, poznato je da razni faktori mogu doprineti nastanku raka. A jedan od najvažnijih faktora koji na ovo stanje utiče jeste ishrana.

Određene namirnice mogu povećati rizik od dijabetesa tipa 2 i gojaznosti, koji su povezani sa određenim vrstama raka. U nastavku saznajte koja hrana i pića mogu povećati rizik od raka i šta naučni dokazi govore o vezi između ove hrane i rizika od raka.

Prerađeno meso

Prerađeno meso je svaka vrsta mesa koja je dimljena, soljena, sušena ili konzervisana. Većina prerađenog mesa je crveno meso. Neki primeri crvenog mesa koje je prerađeno su:

kobasice,
salama,
šunka,
usoljena govedina
goveđe meso.

Metode koje se koriste za proizvodnju prerađenog mesa mogu stvoriti kancerogene supstance. Prema članku iz 2018, pečenje mesa sa nitritima može stvoriti kancerogene supstance koje se nazivaju nitrozo jedinjenja.

Prema izveštaju iz 2019. godine, prerađeno meso je glavni faktor rizika za rak debelog creva. Drugi pregled iz 2019. otkrio je da je povezan sa rakom želuca.U pregledu iz 2018. istraživači su otkrili da je velika potrošnja prerađenog mesa povezana sa povećanim rizikom od raka dojke.

Pržena hrana

Kada se hrana prži ili peče na visokoj temperaturi, formira se jedinjenje koje se zove akrilamid. Pržena skrobna hrana je posebno bogata akrilamidom. Ovo uključuje proizvode od prženog krompira, kao što su pomfrit i čips.

Prema studiji iz 2018. godine, rađenoj na pacovima je utvrđeno da je akrilamid kancerogen. Međunarodna agencija za istraživanje raka smatra da je „verovatno kancerogen za ljude“. Prema studiji iz 2020. godine, akrilamid oštećuje DNK i uzrokuje apoptozu, odnosno smrt ćelije.

Jedenje puno pržene hrane takođe povećava rizik od dijabetesa tipa 2 i gojaznosti. Ova stanja mogu podstaći oksidativni stres i upalu, dodatno povećavajući rizik od raka.

Nepravilno pripremljena hrana

Greške u pripremi hrane, posebno mesa, mogu dovesti do stvaranja kancerogenih materija. Prema članku iz 2020, kuvanje mesa na previsokoj temperaturi stvara kancerogene policiklične aromatične ugljovodonike i heterociklične amine. Ove supstance mogu povećati rizik od raka promenom DNK ćelija.

Ovakva greška prilikom pripreme hrane najčešće se javlja pri pečenju na roštilju ili prženju hrane u tiganju. Američka uprava za hranu i lekove takođe navodi da nepravilna obrada skrobne hrane, kao što je krompir, povećava stvaranje akrilamida.

Mlečni proizvodi

Postoje neki dokazi da mlečni proizvodi mogu povećati rizik od raka prostate. Prema izveštaju iz 2020, potrošnja mlečnih proizvoda povećava nivoe faktora rasta 1 sličnog insulinu. Ovo je povezano sa većim rizikom od raka prostate. Insulinu sličan faktor rasta 1 (IGF-1) može povećati proliferaciju ili proizvodnju ćelija raka prostate. Međutim, dokazi za ovo nisu dosledni. Pored toga, vrste mlečnih proizvoda mogu igrati ulogu, prema studiji iz 2016. godine.

Šećer i rafinisani ugljeni hidrati

Slatka hrana i rafinisani ugljeni hidrati mogu indirektno povećati rizik od raka. Neki primeri ove hrane su:

pića zaslađena šećerom,
lepinje,
bela testenina,
beli hleb,
beli pirinač,
slatke žitarice.

Konzumiranje visoke koncentracije slatke i skrobne hrane može dovesti do povećanog rizika od razvoja dijabetesa tipa 2 i gojaznosti. Prema studiji iz 2020, oba stanja promovišu upalu i oksidativni stres. Ovo može povećati rizik od određenih vrsta raka.

Visok unos šećera i rafinisanih ugljenih hidrata takođe može dovesti do visokog nivoa glukoze u krvi, što može biti faktor rizika za rak debelog creva, prema studiji iz 2017. Da biste ograničili efekte rafinisanih ugljenih hidrata, pokušajte da zamenite ovu hranu zdravijim alternativama kao što su:

integralni hleb,
integralne testenine,
braon pirinač,
ovas.

Alkohol

Prilikom konzumiranja alkohola, jetra razlaže alkohol u acetaldehid, kancerogeno jedinjenje. Premastudiji iz 2017, acetaldehid promoviše oštećenje DNK i oksidativni stres i ometa imunološku funkciju. Kod žena, alkohol povećava nivo estrogena u telu, prema studiji iz 2015. godine. Ovo je povezano sa većim rizikom od raka dojke pozitivnog na estrogenski receptor, piše centarzdravlja.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari