Postoji nekoliko čajeva koji mogu pomoći u snižavanju krvnog pritiska.
Krvni pritisak i nivoi anksioznosti mogu biti usko povezani jer stres i osećaj anksioznosti mogu izazvati skok krvnog pritiska. Upravljanje ovim aspektima zdravlja ključno je za opšte blagostanje, i iako možemo uzimati lekove da ih držimo pod kontrolom, nešto jednostavno kao što je ispijanje toplih napitaka takođe može donekle pomoći.
Mnogi topli napici, kao što su biljni čajevi, imaju umirujuća svojstva koja pomažu u smanjenju anksioznosti i podstiču odmor. S druge strane, mnoga od ovih pića mogu pomoći u prirodnom snižavanju krvnog pritiska.
Doktor Ralf Valdo, otkrio je tri odlične opcije.
1. Zeleni čaj
Zeleni čaj je poznat po tome što sadrži katehine, moćne antioksidante koji poboljšavaju protok krvi i promovišu bolje zdravlje srca. Takođe, sadrži L-teanin, koji je poznat po svojim umirujućim efektima.
„Zeleni čaj sadrži teanin, koji pomaže u snižavanju krvnog pritiska i deluje kao jedinjenje protiv anksioznosti. Teanin podstiče vaše telo da proizvodi više GABA, serotonina i dopamina — umirujućih neurotransmitera koji poboljšavaju raspoloženje i ublažavaju anksioznost“, kaže dr Valdo za SheFinds.
2. Čaj od kamilice
Čaj od kamilice sadrži flavonoide koji mogu poboljšati opšte zdravlje. Takođe može podstaći opuštanje i smanjiti anksioznost, što ga čini odličnim toplim napitkom za piće pre spavanja.
„Čaj od kamilice je poznat po svojim umirujućim svojstvima. Sadrži apigenin, antioksidans koji se vezuje za određene receptore u vašem mozgu, što može da podstakne pospanost i smanji nesanicu. Topla šolja čaja od kamilice pre spavanja može da smanji krvni pritisak i nivo anksioznosti“, objašnjava on.
3. Čaj od đumbira
Đumbir ima mnogo prednosti za naše zdravlje. Čaj od đumbira i kurkume sadrži antiinflamatorna jedinjenja, gingerol i kurkumin, koji mogu pomoći u snižavanju krvnog pritiska.
„Jedinjenja u đumbiru i kurkumi poboljšavaju cirkulaciju, pomažući slobodnijem protoku krvi kroz telo. Đumbir i kurkuma takođe imaju anksiolitičke efekte, što znači da deluju kao prirodni lekovi protiv anksioznosti“, zaključio je dr Valdo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.