zeleno lisnato povrćeFoto: Fattyplace / Shutterstock.com

 

Nema zdravog života bez zdrave ishrane, a voće i povrće bogato vlaknima trebalo bi redovno da se nađe na vašem jelovniku, kažu stručnjaci. Zeleno lisnato povrće smatra se jednom od najhranjivijih grupa namirnica koje možete jesti, puno je važnih vitamina i minerala koji omogućavaju osnovne funkcije ljudskog organizma.

Međutim, ako kelj, rukola i spanać nisu redovno na vašem jelovniku, postoji velika šansa da propuštate neke od koristi koje pružaju te izuzetno zdrave namirnice. Možda ćete čak primetiti određene znakove ili simptome koji ukazuju na to da vašoj ishrani nedostaju hranjive materije koje se nalaze upravo u takvom povrću, piše N1 Zagreb.

“Važno je napomenuti da ovi simptomi sami po sebi ne moraju nužno ukazivati ​​na nedostatak lisnatog povrća u ishrani, budući da ih mogu uzrokovati i drugi faktori”, kaže nutricionistkinja i lični trener Meri Sabat. Ona napominje da ako primetite više znakova i sumnjate da je njihov uzrok nedovoljno konzumiranje zelenog lisnatog povrća, uključivanje tih namirnica u vašu ishranu može biti od velike koristi.

Sledeći znakovi mogu ukazati na to da ne jedete dovoljno lisnatog povrća.

Imate zatvor

Prvi znak koji možda pokazuje da ne jedete dovoljno zelenog lisnatog povrća je zatvor.

“Lisnato povrće bogato je vlaknima, koji podstiču zdravlje organa za varenje i sprečavaju zatvora”, kaže nutricionistkinja Tejlor Osbaldeston. “Ako neko retko ima potrebu za pražnjenjem creva ili poteškoće s pražnjenjem creva, to bi moglo ukazivati ​​na nedostatak vlakana iz lisnatog povrća”, kaže ona, napominjući da je preporučeni dnevni unos vlakana za odrasle oko 25 do 30 grama.

Međutim, zatvor može imati i niz drugih uzroka, kao što su ​​nedostatak fizičke aktivnosti, nedovoljna hidratacija, premala ili prekomerna telesna težina, anksioznost, depresija i još mnogo toga. Ako uvođenje više lisnatog povrća i drugog voća i povrća bogatog vlaknima ne pomaže u otklanjanju simptoma zatvora, razgovarajte sa svojim lekarom kako biste utvrdili pravi uzrok, piše Bestlife.

Pokazujete znakove nedostatka vitamina

Nedovoljna konzumacija lisnatog povrća takođe može rezultirati određenim nedostatkom vitamina, kažu stručnjaci.

“Lisnato povrće prepuno je važnih vitamina i minerala, uključujući vitamin A, vitamin C, vitamin K, folat i gvožđe”, objašnjava lekar opšte prakse Johanes Ajs. “Izbegavanje ovog povrća u ishrani može uzrokovati manjak hranjivih materija, što potencijalno može dovesti do simptoma kao što su umor, slabiji imunitet, sporije zarastanje rana i narušeno zdravlje kostiju.”

Imate hronično nizak nivo energije

I gvožđe i magnezijum igraju ključnu ulogu u sposobnosti vašeg tela da održi optimalan nivo energije, a u ishrani mnogih ljudi zeleno lisnato povrće glavni je izvor i jednog i drugog.

“Neadekvatan unos ovih nutrijenata može dovesti do umora, slabosti i smanjene energije. Preporučeni dnevni unos gvožđa za odrasle je oko 8 do 18 miligrama, a magnezijuma od 310 do 420 miligrama”, objašnjava Osbaldeston. Zbog toga, ako vas popodne uhvati umor, u sledeći obrok dodajte malo kelja, spanaća ili blitve kako bi vam se nivo energije povećao. Osbaldeston napominje da se preporučuje da pojedete oko dve čaše lisnatog povrća u dnevnoj ishrani i predlaže da ih uključite u salate, smutije i pržene krumpiriće ili da ih jedete kao prilog jelima.

Primećujete sve više problema s kožom

Još jedan potencijalni znak da ne jedete dovoljno lisnatog povrća je da vam se pojavljuju problemi s kožom. Prema Meri Sabat, to je zato što “lisnato povrće sadrži antioksidanse i fitohemikalije koje promovišu zdravu kožu. Neadekvatan unos ovog povrća može doprineti problemima s kožom poput suvoće, ten bez sjaja ili povećane osetljivosti na oštećenja uzrokovana spoljašnjim faktorima.” To takođe znači da ako primetite slične simptome na koži, promena ishrane može biti vaša prva linija odbrane. Naš savet je da jedete širok raspon namirnica biljnog porekla bogatih vitaminima i mineralima, uključujući i zeleno lisnato povrće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari