Bobičasto voće je bogato hranljivim stvarima koje su korisne za zdravlje našeg srca.
Kardiolog doktor Satjit Busri ističe da je bobičasto voće bogato antioksidansima kao što su antocijanini, elaginska kiselina i resveratrol, koji pomažu u smanjenju oksidativnog stresa i upale, potencijalno smanjujući rizik od srčanih bolesti.
Antioksidansi u bobicama mogu pomoći u smanjenju upale neutrališući štetne slobodne radikale i štiteći ćelije od oštećenja. To su slobodni radikali koji povećavaju rizik od srčanih oboljenja.
Kada je reč o dnevnoj količini konzumacije bobičastog voća, kardiolozi su se složili da ne treba preterivati, već preporučuju da se konzumira najmanje tri puta nedeljno.
Iako su sve vrste bobičastog voća veoma zdrave, kardiolozi su kao najbolju opciju izdvojili kupine, jer imaju najveći sadržaj vlakana i antioksidanata.
Kupinu sa razlogom nazivaju „prirodan aspirin“, jer obiluje salicilnom kiselinom. Osim što uspešno sprečava formiranje trombova, ova kiselina koristi se i za ublažavanje bolova, snižava temperature i deluje protivupalno, pa je kupina uvek bolji izbor od lekova.
Na primer, kada dođe do glavobolje, možete pomoći sebi tako što ćete jesti kupine. Ovo voće, takođe, štiti vid i jača imunološki sistem, a na našim pijacama može da se kupi 100 gr kupina već po ceni od 170 dinara, dok ta cena u pojedinim marketima iznosi i 500 dinara.
Kupine su i moćan antioksidans, pa tako smanjuju stvaranje lošeg (LDL) holesterola, krepe organizam, pomažu očuvanju kolagena i blago pročišćavaju creva. Pošto sadrži betaine, sok presnih kupina podstiče pravilan rad ćelija jetre i štiti je, dok istovremeno, povoljno deluje na žučnu kesu i čisti žučne puteve.
Kao drugi najbolji izbor izdvojio je borovnice, koje su mnogima omiljene bobice. Borovnice su odličan izbor zbog visokog nivoa antioksidanata i potencijala da poboljšaju zdravlje srca snižavanjem krvnog pritiska i nivoa holesterola.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.