Ovo voće snižava holesterol, sprečava širenje tumora i poboljšava zdravlje srca 1Foto: Tatsiana Mastabai / Alamy / Alamy / Profimedia

 

Zimi je još važnije da telo dobije sve vitamine, minerale i hranljive materije koje su mu potrebne za normalno funkcionisanje, a jedno voće nudi i više od toga.

Ovo voće je odličan izvor vitamina C, a kao što je poznato, ovaj vitamin je snažan antioksidans koji pomaže u sprečavanju oštećenja ćelija izazvanih slobodnim radikalima. Pomelo je bogat i drugim vitaminima, kao što su B1 i B2, i mineralima, poput bakra i kalijuma.

Obično se preporučuje da jedete najmanje 25 grama vlakana dnevno. Jedan pomelo sadrži šest grama. Verovatno nećete pojesti celo voće odjednom, ali je dobro znati da je posebno bogato nerastvorljivim vlaknima koja dodaju volumen stolici, pa su dobra za sprečavanje zatvora. Dijetalna vlakna su takođe hrana za „dobre“ bakterije koje žive u našim crevima.

Voćna vlakna su povezana sa poboljšanom gustinom kostiju, dugotrajnim održavanjem optimalne telesne težine, boljim zdravljem creva i mozga i smanjenim rizikom od nekih hroničnih bolesti.

Pored vlakana, pomelo sadrži i proteine, a oba ova hranljiva sastojka pomažu da se duže osećamo sito, što dovodi do smanjenja ukupnog kalorijskog unosa. Oguljeni pomelo, težak oko 600 grama, sadrži oko 230 kalorija, što je relativno malo za takvu količinu hrane.

Pomelo se može pohvaliti obiljem antioksidanata koji pomažu u sprečavanju, pa čak i poništavanju oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Kada se akumuliraju u organizmu u većim količinama, ova nestabilna jedinjenja mogu dovesti do razvoja hroničnih bolesti. Pored obilja vitamina C, pomelo sadrži i neke druge važne antioksidanse, na primer, naringenin i naringin, flavonoide uobičajene u agrumima, a sadrži i likopen, antioksidans koji je u izobilju prisutan u paradajzu.

Poboljšava zdravlje srca

Pomelo može uticati na snižavanje nivoa holesterola i triglicerida u krvi, masti povezanih sa srčanim oboljenjima. U tronedeljnoj studiji u kojoj su pacovima davali koncentrovani ekstrakt pomela, nivoi triglicerida su im smanjeni za 21 odsto, ukupni holesterol za šest odsto, a LDL (tzv. loš) holesterol do 41 odsto. Druga studija je pokazala da pomelo može smanjiti masnoću u krvi sprečavajući telo da u potpunosti apsorbuje holesterol iz hrane.

Oni koji uzimaju statine treba da izbegavaju da jedu pomelo, jer to voće, baš kao i grejpfrut, sadrži furanokumarine, jedinjenja koja mogu da utiču na metabolizam statina.

Borba protiv raka

Pomelo može biti od pomoći u ubijanju ćelija raka i sprečavanju njihovog širenja. Studija na miševima pokazala je da ekstrakt kore pomela potiskuje rast tumora, podržava imuni sistem i ubija ćelije raka. Slična studija se bavila uništavanjem ćelija raka kože kod miševa koristeći ekstrakt lista pomela. Nadalje, laboratorijska ispitivanja su pokazala da pomenuti antioksidant naringenin ubija ćelije raka prostate i pankreasa i da usporava širenje raka pluća, piše slobodnadalmacija.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari