Različiti antibiotici različito deluju u organizmu, pa hrana i pića koja konzumirate mogu da pojačaju ili smanje njihovo dejstvo.
Kod većine antibiotika određena vrsta hrane je zabranjena zbog ozbiljnih nuspojava, i zato kada vam lekar prepiše antibiotike, obavezno ga pitajte da li postoji neka hrana sa kojom ovi lekovi ne bi trebalo da se mešaju.
Neka hrana u potpunosti blokira apsorpscju leka ili je pak smanji, a neka hrana bi mogla i da izazove nepoželjnu reakciju organizma na lek.
Evo šta ne bi trebalo da jedete ako uzimate antibiotike:
Kiselu hranu
Jako kisele namirnice kao što su sokovi od citrusnog voća, gazirana bezalkoholna pića, čokolada i proizvodi na bazi paradajza, mogu smanjiti apsorpciju leka. Najgora reakcija antibiotika je sa grejpfrutom i njegovim proizvodima.
Mleko i mlečne proizvode (sem jogurta)
Velika količina kalcijuma koja se nalazi u mleku i mlečnim proizvodima, tokom terapije antibioticima može da blokira apsorpciju leka. Kalcijum umanjuje sposobnost organizma da apsorbuje hinolin (vrstu antibiotika). Zato antibiotsku terapiju treba uzeti dva sata posle suplemenata ili hrane koja sadrži kalcijum. Jogurt sadrži probiotike koji pomažu tokom antibiotske terapije.
Hranu sa visokim sadržajem biljnih vlakana
Sočivo, pasulj, maline i celo zrno žitarica, zbog visokog sadržaja biljnih vlakana usporavaju pražnjenje organa za varenje. Ovo je odlična stvar kada želite da jedete manje, ali nije dobro kod uzimanja antibiotika, jer smanjuje apsorpciju leka.
Alkohol
Tokom bilo koje terapije lekovima, treba izbegavati konzumiranje alkohola. Iako alkohol ne utiče negativno na sve antibiotike, u kombinaciji sa njima može dovesti do neželjenih nuspojava poput uznemirenosti stomaka, mučnine i pospanosti, prenosi 021.rs.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.