leglo bakterijaFoto: Shutterstock/Max kegfire

Već duže vreme se vode polemike o tome da li je pametno i zdravo provoditi vreme buljeći u mobilni telefon ili sličan ekran pre spavanja, a mnogi tvrde da takva praksa može krevet pretvoriti u leglo bakterija i izazvati ozbiljne zdravstvene probleme kod ljudi.

Nedavno je sprovedena velika studija u kojoj su odrasli otkrili svoje navike pre spavanja i govorili o svojoj povezanosti sa pametnim telefonima i pametnim satovima. Čak 50 miliona Britanaca priznalo je da spava sa svojim telefonom, a 74 odsto učesnika u istraživanju YuGov priznalo je da ne može da ga ostavi van spavaće sobe, piše LADBible.

Pametni telefoni – leglo bakterija

Istraživanja su pokazala da plavo svetlo koje emituje telefon prevari“ mozak da pomisli da je vreme da se probudi. Na ovaj način se budimo sa telefonom, ali pored toga, redovno buljenje u telefon pre spavanja može izazvati daleko ozbiljnije probleme, navodi Večernji.hr.

Ako ste opsednuti čistoćom, možda je vreme da prestanete da čitate ovaj članak. Naime, pokazalo se da prosečna osoba dodirne svoj telefon više od 2.600 puta dnevno, što znači da uređaji mogu vrlo brzo da se kontaminiraju. Ključevi telefona mogu da sadrže deset puta više bakterija od toaletne šolje, pokazalo je istraživanje na Univerzitetu u Arizoni.

Druga studija je pokazala da 51 odsto ljudi nikada ne čisti svoje pametne telefone, što podstiče širenje bakterija. Ispostavilo se da i pametni telefoni i pametni satovi sadrže visok nivo bakterija, a najviše ih imaju telefoni. Nekada se verovalo da je daljinski upravljač za televizor najprljaviji predmet u kući, ali izgleda da su telefoni preuzeli prednost.

Najčešća bakterija koja se nalazi na tehnološkim uređajima je pseudomonas aeruginosa, koja je posebno opasna za osobe sa oslabljenim imunitetom i može izazvati iritaciju kože ili poremećaj spavanja kod onih koji spavaju sa telefonima. Zabrinjava činjenica da se ova bakterija nalazi i u izmetu bubašvaba, što znači da svaki put kada odgovorimo na poziv ili poruku, na licu ili rukama imamo ekvivalent izmetu bubašvaba.

Kako sprečiti ove potencijalne zdravstvene rizike?

Pre svega, ostavite telefon u drugoj prostoriji pre spavanja, prestanite da ga nosite sa sobom u krevet i redovno ga čistite. Koristite UV sterilizator ili alkoholne maramice da biste uklonili bakterije. Ako spavate sa telefonom ispod jastuka, perite jastučnicu dva puta nedeljno. Takođe, smanjite kontakt telefona sa licem i manje ga koristite pre spavanja, a jednostavno rešenje je da ga držite dalje od kreveta jer toplina kreveta stvara uslove za razmnožavanje bakterija.

Drugim rečima, kako je istakao Martin Sili, stručnjak za spavanje koji je učestvovao u jednoj od pomenutih studija – zapamtite da vaš krevet treba da bude utočište za odmor, a ne laboratorija za potencijalno opasne bakterije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari