U 19. vek posegao je Frenk Geri i za providnom lakoćom stakla i za vrtovima, a linije do danas nezamislive i nezamišljene hvatao je u letu, u pokretu, njihovom neprestanom nastajanju.
„Vrlo atipična građevina, nikada nisam konstruisao ništa slično“, priznaje sam Geri, inače jedan od pionira primene softvera u arhitekturi, iako su smelost i poetičnost njegov davni potpis: Muzej Gugenhajm Bilbao, Volt Dizni koncert hol u Los Anđelesu, NJujork tauer…
Predavač na Jejlu s međunarodnom reputacijom i najprestižnijim nagradama gradio je on do sada moćne poetske građevine, iako je ova nesumnjivo najviše obilovala izazovima. Uz to, velika briga i Fondacije Luja Vitona čije ime poduhvat nosi i njega kao arhitekte bilo je očuvanje prirodnih resursa. Poput kišnice koja se skuplja i napaja sisteme pijaće vode za pranje stakla, fasada, zalivanje biljaka u vrtu i na terasama.
Spoj 19.000 panoa armiranog betona i 3.600 staklenih ploča koji pomera granice digitalne arhitekture savršeno se uklapa u Bulonjsku šumu gde se igrao mali Marsel Prust, blizu hipodroma Lonšam i Zoološkog vrta, a koju su sredinom devetnaestog veka osmislili prefekt Pariza Osman i car Napoleon III inspirisani londonskim Hajd parkom.
Svoju futurističku zamisao sama Fondacija objašnjava kao želju da se Parizu podari izuzetno mesto za umetnost i kulturu. Otuda taj ogromni jedrenjak nazvan Ledeni breg i razvija svojih 12 jedara savršene beline od kojih nijedno nije isto mereći 7.000 metara kvadratnih korisnog i 4.000 kvadratnih metara izložbenog prostora za najprestižnije izložbe i događaje. Poigravajući se svetlošću i efektom ogledala stakleni omotači jedara stvaraju prema dobu dana željeni utisak onoga što i jeste suština našeg vremena: stalna promena.
Ali i sa Ajfelovom kulom zbiva se nešto slično: danju sunce menja njeno lice, noću to čine raznobojna svetla što se pale i gase u skladnim, simfonijskim prelazima.
A da bi bi ove jedinstvene građevine, zasnovane na futurističkim tehnologijama, otvorile put još neviđenijim ostvarenjima, svi zaduženi za njihov nastanak morali su da se izbore i u devetnaestom i u dvadeset prvom veku sa nezamislivim preprekama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.