Bosketo (italijanski: mala šuma), park između stare tvrđave i trga Spianade, grad Krf je posvetio braći Darel, čuvenom piscu Lorensu (1912 – 1990) i ne manje slavnom naučniku Džeraldu (1925 – 1995).

Obojici je u Bosketu podignut spomenik, a na oba spomenika ugravirane njihove reči, na engleskom i grčkom: „Grčka je zemlja koja vam nudi da otkrijete sebe“ (Lorens), odnosno „Krf je bašta bogova“ (Džerald).

Braća Darel živela su na Krfu pet godina (od 1935. do izbijanja rata). Prvi je stigao Lorens, sa svojom ženom Nensi. Doplovio je iz Brindizija, a Krf mu se, posmatran s broda, činio „kao srp pored bokova kopna“, albanskog i grčkog. Kasnije, izraziće svoje oduševljenje i uverenjem da je Odisej baš na Krfu morao sresti Nausikaju, jer „nemoguće je drugačije zamisliti“, a nekoliko izuzetnih redova posvetiće svetlosti po kojoj se Grčka, kako on misli, razlikuje od Italije i Španije.

U jednom putopisu ustvrdiće da se u Grčkoj ne može naći mali grad ljupkiji od Krfa, da su kiparisi toliko lepi da „zadaju bol“, da su masline „srebrne kao pena talasa“. Nije, dakle, čudno što je insistirao da se u ovaj raj na moru presele i ostali članovi porodice – braća Džerald i Lesli, sestra Margo i majka Lujza, udovica Lorensa Samjuela, graditelja pruga u Indiji, gde su sva deca rođena.

Lorens i Džerald Darel napisali su nekoliko knjiga o ovom ostrvu. Lorens, između ostalog, „Prosperovu ćeliju“, a Džerald delo o svom detinjstvu na Krfu „Moja porodica i druge životinje“.

Za Lorensa Darela sve je na Krfu bilo najbolje, pa su takvi i kafei i konobari u lepoj zgradi Liston, koja se pruža duž Spianade. Naveo je i dokaz: ako gost nema pare, oni će da plate. I on je bio „dežurni“ u jednom od tih kafea. Kafe radi i danas, samo onda se zvao „Corfu“ (Krf), a sad se zove „Liston“ – mada bismo očekivali Darel!

U uskoj uličici tipičnoj za Krf od 2002. postoji Darelova škola gde se tri puta godišnje drže seminari posvećeni radu dva slavna brata. Učesnici obilaze za njih vezana mesta. Može da ih bude do 30, starih od 17 do 77 godina, a pošto grčka kriza pogađa i ovu školu, ona opstaje na dobroti meštana: neko im pruži smeštaj u svojoj kući, neko ih nahrani u svojoj taverni…

Na otkrivanju spomenika u Bosketu bili su Lorensova kći (kako bi se zvala nego Penelopa, rođena gde nego u Atini) i Džeraldova udovica Li, američki doktor biologije. Zahvalni gradski oci istakli su tada da su Darelovi „stavili Krf na turističku mapu“, i da Krf to ne želi da zaboravi. Smatraju, međutim, da se još nisu odužili braći Darel i najavljuju otvaranje njihovog muzeja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari