pasuljPasulj, foto: Lukáš Kliment / Ifood SM / Profimedia

Pasulj, grašak i sočivo su mahunarke, grupa biljnih namirnica koje rastu u mahunama.

Pasulj, grašak i sočivo su prema podacima Ministarstva poljoprivrede SAD (USDA), su mahunark, podgrupa povrća bogata hranljivim sastojcima. One pružaju brojne zdravstvene koristi po pristupačnoj ceni, od folata i kalijuma do gvožđa i cinka.

Mahunarke vas drže sitima duže zahvaljujući sadržaju proteina i vlakana. Vlakna takođe podržavaju zdravlje creva. Pored toga, njihovi složeni ugljeni hidrati obezbeđuju postepenu energiju.
Mahunarke mogu čak pomoći u regulaciji nivoa šećera u krvi i krvnog pritiska, piše Health.

Međutim, tu je i više od ovih hranljivih moćnika.

Natapanje pasulja, uobičajena praksa, donosi dodatne prednosti osim bržeg vremena kuvanja. Evo koristi od natapanja pasulja, kako pravilno natapati pasulj i korisni saveti za uključivanje ovih svestranih mahunarki u vašu ishranu.

Da li treba natapati pasulj pre kuvanja?

Prema USDA, suvi pasulj i sočivo treba očistiti i natapati pre kuvanja. Zbog svoje male veličine, suvi grašak i sočivo obično ne zahtevaju natapanje. Ipak, možete ih natapati kako biste ostvarili dodatne zdravstvene koristi. Pasulj iz konzerve, grašak i sočivo ne zahtevaju natapanje jer su već termički obrađeni tokom procesa konzerviranja.

Natapanje pasulja pre kuvanja pomaže da zrna upiju vodu i ravnomerno se skuvaju, čime se smanjuje vreme kuvanja.

Koristi od natapanja pasulja

Osim što smanjuje vreme kuvanja, natapanje pasulja otključava dodatne prednosti.

Smanjenje probavnih problema

Pasulj sadrži oligosaharide, klasu ugljenih hidrata koji mogu biti teški za vašu probavu. Ovo može dovesti do probavnih smetnji kao što su gasovi, nadutost, bol u stomaku i dijareja. Natapanje pasulja može pomoći u smanjenju ovih nuspojava oslobađanjem nekih oligosaharida u vodu.

Smanjenje antinutrijenata

Mahunarke sadrže jedinjenja poznata kao antinutrijenti koja otežavaju apsorpciju hranljivih materija. Neki primeri uključuju lektine, koji mogu izazvati probavne probleme ako pasulj nije pravilno kuvan; fitičnu kiselinu, koja se vezuje za gvožđe, kalcijum i cink, otežavajući telu da ih iskoristi; i tanine, koji mogu otežati probavu proteina i apsorpciju vitamina i minerala.

Natapanje ili kuvanje pasulja može poboljšati probavljivost i povećati nutritivnu vrednost smanjenjem antinutrijenata. Smanjenje varira u zavisnosti od vrste mahunarke i vremena natapanja.

Poboljšanje teksture i mekoće

Natapanje pasulja omogućava im da zadrže svoj oblik dok poboljšava njihovu teksturu i mekoću. Meka tekstura je posebno poželjna u jelima gde je kremasta konzistencija ključna. Zamislite glatki humus, svilen pasulj pire ili kremaste supe od pasulja.

Koliko dugo natapati pasulj

Postoje tri glavne metode za natapanje pasulja, kako biste ih pripremili za kuvanje.
Pre natapanja pasulja, proverite ih i uklonite oštećene zrna ili ostatke.
Zatim stavite pasulj u posudu dovoljno veliku da može primiti njihov rast, jer se obično povećavaju tri puta. Zatim odaberite jednu od sledećih metoda natapanja:

Metoda vrućeg natapanja: Ova metoda može pomoći u smanjenju gasova u crevima. Za svaki kilogram suvog pasulja dodajte 10 šoljica tople vode. Dovedite do ključanja i kuvajte 2-3 minuta. Zatim sklonite s vatre, pokrijte i ostavite sa strane na 4-24 sata.
Brza metoda natapanja: Slična je metodi vrućeg natapanja, ali ostavite pasulj da stoji najmanje jedan sat nakon ključanja i pokrivanja.
Tradicionalna ili noćna metoda natapanja: Ova metoda ne zahteva ključanje vode. Za svaki kilogram suvog pasulja dodajte 10 šoljica hladne vode i ostavite da se natapa preko noći ili najmanje osam sati.

Ali, ako nemate vremena može da posluži i pasulj iz konzerve, koji je već skoro skuvan.

Običan pasulj vs. pasulj iz konzerve

Pasulj iz konzerve i suvi pasulj imaju jedinstvene karakteristike. Pasulj iz konzerve prolazi kroz kratki proces ključanja, zatvara se u tečnosti i kuva pod visokim pritiskom. Nasuprot tome, suvi pasulj se bere, suši i pakuje nakon što se ukloni iz mahune.

Evo još nekih razlika:

Vreme pripreme: Pasulj iz konzerve je već kuvan i ne zahteva natapanje—samo ga treba ocediti i isprati. Suvi pasulj zahteva proveru na ostatke i mora se natapati pre kuvanja, što produžava vreme pripreme.
Natrijum: Pasulj iz konzerve obično dolazi pakovan u tečnosti koja sadrži natrijum, ali možete pronaći varijante s niskim sadržajem natrijuma ili bez soli. Ocediti i isprati smanjuje sadržaj natrijuma. Suvi pasulj ne sadrži dodatnu so.
Tekstura: Pasulj iz konzerve je obično mekši od suvog, koji može zadržati čvrstu teksturu nakon kuvanja.
Ukus: Neki ljudi više vole ukus suvog pasulja u odnosu na konzervirani, jer su suvi pasulji sposobni da upiju više ukusa iz začina i tečnosti za kuvanje.

Pasulj iz konzerve i suvi pasulj mogu trajati više od godinu dana na sobnoj temperaturi, ali zapamtite da proverite datum do kojeg je najbolje upotrebiti ih pre konzumacije.

Iako su suvi pasulji često ekonomičniji, pasulj iz konzerve nudi praktičnost. Što se tiče hranljivih materija, suvi pasulj obično sadrži više hranljivih sastojaka. Na primer, suvi pasulj od crvenog i crnog zrna sadrži više proteina, vlakana i hranljivih sastojaka poput gvožđa, magnezijuma, fosfora, kalijuma, cinka, mangana i folata od svojih konzerviranih kolega.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari