Pećina u boji mora 1

Spuštamo se u zaliv Dveira u kojem se nalazi Plava pećina po izuzetnoj boji mora. Iznad nje, na zaravnjenom vrhu brda nalazila se stara crkva koju su meštani odlučili da sruše, a umesto nje sagrade novu.

Kada su doveli majstore – radnik koji je zamahnuo velikim čekićem, tog časa je povredio ruku i ispustio alatku. Rad je odmah bio obustavljen, jer se smatralo da je ta nezgoda bila znak božiji, koji je protumačen da se crkva ne sme srušiti. Meštani su našli kompromisno rešenje i oltar stare crkve ostavili u sredini a oko nje je sagradili novu. Zainteresovana, ušla sam u crkvu i prišla drvenim stepenicama koje su vodile do starog oltara koji je izazvao moju pažnju. Međutim, na vrhu poslednjeg stepenika je bio beli koverat na kojem je pisalo: „Otvori me“. Poslušala sam, i na dlan mi je ispao papirić sa štampanim tekstom: 1. Molite da nestane glavobolja. 2. Molite da nestane astma. 3. Molite da nestane, depresija. Sa strane je kvadratić u koji se ‘štiklira’ broj sa vrstom bolesti, a potom sa kovertom ubaci u prorez za pisma – levo od oltara…

Spuštamo se u neveliki zaliv u koji danas pristaju male jahte. Po istoriji na ovom mestu u I veku nasukala se lađa Svetog Pavla koji je krenuo u Rim, gde je trebalo da mu se sudi zbog širenja nove, hrišćanske vere. U pećini Sveti Pavle prinudno ostaje tri meseca. Za to vreme mu se pripisuje da je učinio mnogo za narod, pripisuju mu mnogo isceljenja i još više čudesa. Lokalno stanovništvo je pokršteno u jednu od prvih hrišćanskih zajednica u svetu. Meštani ostrva Gozo tvrde da ta pećina i danas ima lekovito svojstvo… Iz ruralnih predela spuštamo se prema morskoj obali i zaustavljamo u gradiću Rabat, današnjoj Viktoriji. Odmah se penjemo na Citadelu sa koje pogled obuhvata celo ostrvo Gozo. Međutim, ono što svakog posetioca ostavlja bez daha je izuzetno raskošna crkva Svetog Pavla sagrađena u centru grada Rabat (Viktorija). Sveti Pavle je svetac koji se i danas spominje sa izuzetnim poštovanjem na malteškom arhipelagu.

Ferijem smo se vratili na ostrvo Malta.

Naše prvo zaustavljanje je u gradiću Mdina. To je najstariji grad i prva prestonica u doba Vitezova. Najveći broj zgrada u Mdini potiče iz 15 veka. U njoj nema modernih građevina od stakla i betona. Danas u njoj živi 27 aristokratskih porodica, potomaka Vitezova koje ‘drže’ ceo grad. U Mdini nekretnine nisu na prodaju. Cena ne postoji bez obzira na kog milijardera sveta se odnosilo, samim tim se nastavlja negovanje tradicije koja na ovom ostrvu ima posebno značenje…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari